Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Gmina Poronin zajmie się sprzedażą węgla

Urząd Gminy w Poroninie zajmie się dystrybucją węgla, który można będzie kupić w niższej cenie niż rynkowa.

Ustawa w tej sprawie trafiła z poprawkami do komisji senackiej. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jak zostanie uchwalona, to natychmiast przystąpimy do zakupu węgla i o tym poinformujemy – informuje Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin. Dodaje, że wówczas pojawią się też wszystkie informacje związane ze sprzedażą.

Zależy mi, żebyśmy mogli kupić węgiel jak najwyższej jakości. Rozważamy kilka możliwości, w jaki sposób będzie on rozprowadzany. Rozmawialiśmy na ten temat z właścicielami składów. Zadzwoniliśmy do właścicieli, wszystkich spółek, które ewentualnie mogłyby wejść we współpracę. Chcemy się jak najlepiej przygotować do tego zadania – przekonuje Anita Żegleń.

Gmina Poronin nie zbiera obecnie zapisów na węgiel.

Dlatego, że na chwilę obecną nie ma jeszcze ustawy. Jeśli pojawią się konkretne wskazania w kwestii tego, co ma być we wniosku, to rozpoczniemy ich przyjmowanie. Nie chcemy wprowadzać chaosu i zamieszania, żeby nasi mieszkańcy nie musieli składać później drugi raz wniosku o zakup węgla. Jesteśmy przygotowani do tego, że w momencie gdy ustawa zostanie ogłoszona, my rozpoczniemy zbieranie zamówień na węgiel. Mamy wstępne szacunki, ile go potrzeba i zrobimy wszystko, żeby mieszkańcy mogli go kupić bez dodatkowych kłopotów. Nie widzę potrzeby zbierania wcześniejszych zapisów – dodaje wójt Gminy Poronin.

Cena węgla sprzedawanego przez gminę, zgodnie z projektem ustawy, nie powinna przekroczyć 2 tys. zł. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie 3 tony węgla (różnego rodzaju, np. orzech czy ekogroszek) w dwóch transzach – półtorej tony w tym roku i półtorej po 1 stycznia 2023 roku. Według obecnie posiadanych informacji mieszkańcy będą organizować transport na własny koszt.

Przypominamy, że preferencyjna sprzedaż węgla dotyczyć będzie wyłącznie odbiorców prywatnych. Firmy nie będą mogły skorzystać z zakupu po niższej cenie. Warunkiem dokonania zakupu będzie również złożenie oświadczenia, że nie kupiliśmy w tym roku węgla w cenie niższej niż 2000 zł.