Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Suche

Sołtys:


Jan Gut
Suche 23A
34-520 Poronin
tel. 603 542 776

Rada Sołecka:

Jarosław Musielewicz    Przewodniczący
Rafał Kustra                     Członek
Wojciech Łukaszczyk    Członek 
Mieczysław Polak           Członek
Józef Skupień                  Członek
Andrzej Staszel               Członek
Krzysztof Szymczyk       Członek

Sołectwo Suche

Wieś Suche, na początku Jastrzębiec, założona (osadzona) została przez Wiktoryna Zdanowskiego 25 kwietnia 1620 roku. Przywilej lokacyjny zatwierdził król Zygmunt III w 1623 roku. Wieś została założona przez szlachcica, dlatego jej pierwotna nazwa – „Jastrzębiec” wywodziła się od rodowego herbu zasadźcy. Jednak nazwa ta nie przetrwała zbyt długo. Na jej miejscu pojawia się nazwa Suche, prawdopodobnie pochodząca od nazwy płynącego przez wieś potoku, który w swej dolnej części, gdzie nagromadziło się dużo kamieni, niejednokrotnie przy niskim poziomie wody szumiał, choć nie było go widać. Wieś Suche wraz z sąsiadującym Zubem i jeszcze trzema innymi wsiami tworzyły prężnie działającą gminę „Zubsuche”, posiadającą własną kasę zapomogowo - pożyczkową.

Dawniej ludność Suchego trudniła się pasterstwem, ale we wsi było też kilka młynów a przy nich folusze i tartaki oraz karczma (od strony Poronina). W czasie I wojny światowej grupa młodych mieszkańców Suchego wstąpiła do legionów, ale wielu z nich nie powróciło do swoich domów, z tego też powodu ówczesny wójt Zubsuchego - Stanisław Majerczyk Pieterek postawił pamiątkowy krzyż z wypisanymi nazwiskami poległych na wojnie. Mieszkańcy Suchego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ufundowali i postawili przy „Domu Orłów” obelisk upamiętniający legionistów oraz inne ofiary I wojny światowej.

„Dom Orłów” jest w Suchem ważnym obiektem ze względu na działalność, znanej na Podhalu i nie tylko, społeczniczki Antoniny Tatarówny, która z własnych środków zbudowała ten dom, a w czasie okupacji włączyła się w walkę z najeźdźcą.

W sołectwie znajduje się kilka zabytkowych kapliczek (np. niedawno odnowiona kapliczka św. Jana Nepomucena) i przydrożnych krzyży oraz remiza strażacka – siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchem liczącej kilkudziesięcioosobową grupą dzielnych druhów. We wsi prężnie działa niedawno powstałe Koło Gospodyń Wiejskich oraz oddział Związku Podhalan, który patronuje zespołowi regionalnemu „Harnasie”. Wieś Suche położona jest w dolinie, ale z okolicznych wzniesień, z Suchowiańskiego Wierchu (986,4 m n.p.m.) roztaczają się piękne widoki na panoramę Tatr i Gorców. Współcześnie mieszkańcy Suchego coraz bardziej zajmują się turystyką. Powstają nowe pensjonaty, do których chętnie przyjeżdżają goście z całej Polski i nie tylko, pragnący latem pospacerować po okolicznych górkach z dala od tłumu i zgiełku, a zimą poszusować na nartach na nowo powstałych stokach narciarskich z kilkoma wyciągami oraz profesjonalnym zapleczem.