Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Ząb

Sołtys:


Andrzej Lassak
ul. Szlak Papieski 232
34-521 Ząb
tel. 602 505 873

Rada Sołecka: 

Agata Stoch                    Przewodnicząca
Józef Bobak                    Członek
Łukasz Sieczka                Członek
Jan Stoch "Waka"            Członek
Rafał Lasak                      Członek
Danuta Lasak                  Członek
Jan Naglak                      Członek

Wieś Ząb u progu piątego stulecia swojego istnienia

Ząb jest jedną z najpiękniejszych wsi na Podhalu. Położona wzdłuż Grzbietu Gubałowskiego, ciągnie się od strony Gubałówki w kierunku północno-wschodnim na przestrzeni ponad 3 km w formie typowej ulicówki, z najwyższym punktem na wysokości 1013 m n.p.m. Wieś została osadzona na podstawie aktu wydanego przez starostę nowotarskiego w dniu 25 kwietnia 1620 r., zatwierdzonego ostatecznie przez króla Zygmunta II Wazę w dniu 3 lutego 1623 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nazwę Zubsuche (już wtedy gminy) przytaczają m.in. autorzy Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i Litwy. Czytamy w nim:,, Zubsuche - wieś w powiecie nowotarskim. Jest to rozległa osada na lewym brzegu Białego Dunajca, na północ od Zakopanego. Składa się z kilkunastu przysiółków noszących nazwy od pierwotnych osadników, np.: Zub, Suche, Furmanówka, Bystra, Bustryk itp. W ogóle jest 518 domów i 2451 mieszkańców (1210 mężczyzn i 1241 kobiet), w tym 2438 rzymskokatolików, a 13 izraelitów. Chaty drewniane, porządnie są budowane, a ludność od dawna mająca zarobki w Zakopanem, jest stosunkowo zamożna i inteligentna".

O historii wsi stanowią ponad 130-letnie dzieje Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny oraz prawie 20-letni okres funkcjonowania Gimnazjum im. Jana Pawła II, po którym pozostał nowoczesny budynek dla potrzeb zębiańskiej oświaty. W roku 2021 miejscowa parafia czciła 100-lecie budowy kościoła parafialnego, a straż pożarna w Zębie w ubiegłym roku świętowała 120 lat swojej służby dla wsi. Piękne karty w historii kultury regionalnej i promowania wsi zapisuje zębiański oddział Związku Podhalan wraz z zespołem regionalnym „Zbójnicek”, który ma na swoim koncie imponujący dorobek mierzony sukcesami osiąganymi przez kilka dziesięcioleci w skali wsi, gminy, regionu i Polski oraz na arenie międzynarodowej.

Wieś stała się znana w Polsce dzięki sukcesom narciarskim Kamila Stocha - mieszkańca Zębu oraz postaci wybitnego muzyka i kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, związanego z Zębem przez ponad 15 lat swojego życia i twórczości.

Z Zębu roztaczają się widoki dosłownie na wszystkie cztery strony świata. Patrząc na południe, można zobaczyć całą panoramę Tatr, na północnym zachodzie rysuje się pasmo Babiej Góry i Orawy, od strony północnej - Gorce z Turbaczem, a od strony wschodniej widoczne są Pieniny. W rozpościelających się wokół kotlinach - szczególnie ,,wieczorami przy księżycu" – można zobaczyć Zakopane, Poronin i Biały Dunajec, a dalej - Nowy Targ z okolicami. Te krajobrazowe atrakcje są dodatkowo ubogacone naturalnymi platformami widokowymi, z których można podziwiać piękno gór i całego Podhala. Jest to np. teren wokół Obelisku Papieskiego w Zębie, przy pielgrzymkowej trasie ,,Sursum Corda” upamiętniającej św. Jana Pawła II, grzbiet Ligasówki, przysiółek Strączki, a także trasa spacerowa od kościoła w Zębie w kierunku cmentarza i dalej wierchowym grzbietem w stronę Tatarów. Bardzo atrakcyjny jest również spacer przez Ząb w kierunku Gubałówki, a także trasa przez Gawronówkę do Jaroszów.

Wieś z roku na rok coraz bardziej pięknieje. Przybywa pensjonatów i domów wczasowych, a posesje są ukwiecone i otoczone zielenią. Te wszystkie zalety miejscowości zachęcają do przyjazdu do Zębu, skorzystania z gościnności mieszkańców i zamieszkania w tym uroczym miejscu choćby przez parę urlopowych dni.

Współczesne oblicze wsi to m.in. efekt wieloletniego zaangażowania społecznego i zgodnej współpracy mieszkańców z organami lokalnego samorządu, parafią oraz organizacjami społecznymi i kulturalnymi.