Sołectwo Małe Ciche
Sołtys:
Marek Migiel
Małe Ciche 39A
34-531 Murzasichle
tel. 537 200 085
Rada Sołecka:
Stanisław Pawlikowski Przewodniczący
Danuta Łukaszczyk Członek
Patrycja Chraca Członek
Andrzej Pawlikowski Członek
Anna Stasik Członek
Historia powstania Sołectwa Małe Ciche
Sołtysi Białego Dunajca, którą to funkcję pełnił ród Pawlików, otrzymali nadaniem królewskim z 9 listopada 1669 roku od Michała Korybuta Wiśniowieckiego sołectwo ze wszystkimi przynależnościami i szałasem Wyżnym, Jaworzyną, Cichem. Polana Ciche długo była terenem pasterskim. Później po wykarczowaniu części lasu pojawiły się zagrody zamieszkałe przez cały rok. Osiedlili się tam potomkowie Pawlików, którzy od otrzymania przywilejów szlacheckich w XVIII wieku nosili nazwisko Pawlikowscy. Jedna z gałęzi tego rodu na pewno mieszkała tu na stałe od 1854 roku. Później osiedliła się tutaj rodzina Żegleniów. Te dwa nazwiska są dziś najpopularniejsze we wsi.
Osada pasterska powoli stawała się wioską. Otrzymała nazwę Ciche od polany, na której leży oraz dodatek Małe - dla odróżnienia od istniejącego już dawniej Cichego Wielkiego.
W 1946 roku Małe Ciche otrzymało prawa samodzielnej gromady. Na początku lat 70. w wyniku wysiłku mieszkańców powstały: droga asfaltowa łącząca wieś z Kośnymi Hamrami, kościół, szkoła, wodociąg, a później remiza Straży Pożarnej oraz w latach 80. asfaltowa droga przez wieś i cmentarz.
Od kilku lat Małe Ciche jest rajem dla tysięcy narciarzy - działa tu kilka wyciągów orczykowych oraz bardzo nowoczesny kompleks narciarski z kolejką krzesełkową. Turysta znajdzie tutaj nowoczesną, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 1250 m, średnim nachyleniu 17% i różnicy wzniesień wynoszącej ok. 220 m oraz dwa wyciągi orczykowe. W głównym budynku dolnej stacji można skorzystać z dodatkowej oferty: wypożyczalni sprzętu, serwisu, sklepu i stoisk sportowych. W Małem Cichem działa też szkoła narciarska.
Dynamiczny rozwój wsi związany jest z wielką aktywnością społeczną i gospodarczą mieszkańców. W okresie letnim miejscowość jest doskonałą bazą wypadową w Tatry, m.in. na Rusinową Polanę, Halę Gąsienicową, do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tędy prowadzi ponadto rowerowa trasa górska Małe Ciche – Tarasówka o różnicy wzniesień 230 m i długości 16 km.
Małe Ciche dzięki dużej aktywności mieszkańców bardzo rozwinęło infrastrukturę wsi, szczególnie w ostatnich latach. Jest jedyną wsią w gminie Poronin w całości skanalizowaną, posiada własny wodociąg, kilka wyciągów narciarskich oraz powstały w 2005 r. nowo otwarty kompleks narciarski. Znajduje się tu również wiele miejsc noclegowych w domach prywatnych i pensjonatach, oferujących z wyżywienie. Wieś i jej mieszkańcy oferują swoim gościom bogatą i różnorodną gamę form wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego. Dodatkową atrakcję dla turystów stanowią walory przyrodnicze okolicy, lasy i bezpośrednie sąsiedztwo z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
Momentem ważnym w historii miejscowości było powierzenie w 1975 r. przez biskupa krakowskiego stałej opieki duszpasterskiej zakonowi oo. Dominikanów. Zorganizowano wówczas Duszpasterstwo św. Józefa obejmujące kaplicę Matki Boskiej na Wiktorówkach i kościół w Małem Cichem. Przy drodze głównej, na wzgórzu, zlokalizowano drewniany kościółek, który zachęca do odwiedzenia i zadumy.
Niezwykły, unikalny klimat Małego Cichego, walory sportowe, bogactwo kulturowe i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawiają, że wieś stała się ważnym miejscem na mapie turystycznej Polski.
Ważne miejsca na mapie Małego Cichego:
Tarasówka - wzniesienie rozciągające się nad północno-wschodnią częścią miejscowości. Wspaniałe miejsce do relaksu, z którego rozciąga się piękna panorama Tatr.
Kaplica św. Bartłomieja na Tarasówce - na polanie Tarasówka leżącej na wschód od drogi prowadzącej przez Małe Ciche znajduje się urocza świątynia. Szczególnie ujmująca jest historia, jaka wiąże się z jej powstaniem. To drewniano-murowana kapliczka św. Bartłomieja, którą już ponad 100 lat temu zaczął budować Bartłomiej Pawlikowski. Przybytek stawiano w latach 1906-15. Początek tej szlachetnej inicjatywy wiąże się z wybuchem wojny austriackiej, zwanej świńską wojną – z konfliktem pomiędzy Serbią i Austro-Węgrami, którego zarzewiem stały się relacje handlowe, a zwłaszcza embargo na wieprzowinę. Na front trafił Franciszek Pawlikowski, syn fundatora kaplicy – świątynia była wyrazem prośby dziękczyno – błagalnej ojca o szczęśliwy powrót potomka do domu. Kaplica św. Bartłomieja w Małym Cichem ożywa szczególnie 3 maja, kiedy na Tarasówce odbywa się Święto Bacowskie.
Cmentarz w Małem Cichem – jeden z niewielu góralskich cmentarzy na terenie Podhala, na którym wszystkie nagrobki wykonane są ręcznie, z naturalnych surowców takich jak: skała, drewno czy żelazo.
Stacja Narciarska Małe Ciche – piękny i nowoczesny ośrodek narciarski, który usytuowany jest w naszej miejscowości. Stacja działa latem i zimą, dzięki czemu turyści mogą korzystać z niej nie tylko do celów narciarskich, ale również spacerowych czy też rowerowych.
Polana Zgorzelisko - to właśnie tutaj znajduje się górna stacja kolei narciarskiej i słynny „Dom ministrów”. Stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama Tatr Polskich i Tatr Słowackich.