Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Murzasichle

Sołtys:


Adam Pawlikowski
ul. Stary Bór 2A
34-531 Murzasichle
tel. 782 603 405

Rada Sołecka:
Wojchech Łukaszczy            Przewodniczący
Wojciech Strama                  Członek
Zbigniew Długosz                Członek
Daniel Łukaszczyk                Członek
Józef Sądelski                      Członek
Anna Wójt                            Członek
Stanisław Budz                     Członek

Wieś Murzasichle powstała ponad 400 lat temu. Jej nazwa pochodzi od przybyłego
z okolic Nowego Sącza Łukasza Sądelskiego, który wraz ze swoimi czterema synami chciał znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, zwanej wówczas Cyrhlą. Nazwa miejscowości pochodzi od połączenia dwóch osad Mur i Zasichła, które stanowiły jedną gromadę. Mieszkańcy Muru (obecnie Stasikówki) załatwiali sprawy gminne u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni jako Mur-Zasichła. Po II wojnie światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Sichła otrzymała nazwę dzisiejszą – Murzasichle.

Murzasichle to jedna z miejscowości wchodzących w skład podhalańskiej gminy Poronin. Obszar wsi ograniczony jest od strony zachodniej granicą miasta Zakopanego, od strony północnej granicą wsi Poronin, od wschodu i południa graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Miejscowość leży na dwóch bezleśnych grzbietach - Za Sichła i Budzowy Wierch, na wysokości od 840 - 950 m n.p.m. Z Murzasichla łatwo dojechać do Zakopanego, odległość wynosi jedynie 8 km, a do najbliższego polsko – słowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie – 12 km. Z wioski roztacza się piękny widok na Tatry - od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnicę, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów.

Obecnie Sołectwo Murzasichle posiada 1485 mieszkańców.

W Murzasichlu znajdują się ulice: Sądelska, Wierholskiego, Gutowa, Stary Bór oraz Budzowa.

Do Murzasichla administracyjnie należą także przysiółki: Lichajówki i Błociska, położone bezpośrednio w pobliżu Małego Cichego.

Przy ulicy Sądelskiej znajduje się kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, który został zbudowany w 1955 r. dzięki wysiłkowi społecznemu ludności Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczykówki.

Na terenie wsi znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoła Podstawowa im. Ratowników Tatrzańskich.

Wieś Murzasichle jest miejscowością turystyczną, w której baza noclegowa jest bardzo rozbudowana. Znajdują się tu pensjonaty, domy wczasowe, apartamenty, domki góralskie, a także karczmy, wyciągi narciarskie, trasy biegowe, a zimą lodowisko.

Miejscowość jest znanym kurortem turystycznym, jedną z najbardziej rozwiniętych pod tym względem wsi na Podhalu.

W ostatnich latach wizerunek miejscowości bardzo się poprawił m. in. poprzez wykonanie nowych nawierzchni asfaltowych na wielu drogach oraz oświetlenia. W 2018 r. udostępniono do użytku nową halę sportową przy Szkole Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu, a obecnie powstaje całkowicie nowy budynek szkoły, w którym będzie się znajdowało również przedszkole, co poprawi komfort nauczania, jak również pozytywnie wpłynie na wizerunek miejscowości.