Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Poronin

Sołtys:


Stanisław Orawiec
ul. Tatrzańska 74B
34-520 Poronin
tel. 663480012
FB:  https://www.facebook.com/So%C5%82tys-Poronin-2297221210604019/

Rada Sołecka:

Łukasz Stasik                            Przewodniczący
Anita Bafia                                Członek
Maciej Bobak                            Członek
Tadeusz Dorula                        Członek
Ewa Gąsienica-Mikołajczyk   Członek
Jan Skowyra                              Członek
Tadeusz Topór                          Członek

Sołectwo Poronin położone jest w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Obejmuje tereny Skalnego Podhala: Rów Podtatrzański i Pogórze Gliczarowskie (z Galicową Grapą 982 m n.p.m.).

Większość terenu sołectwa leży w dorzeczu rzek: Poroniec, Zakopianka i Biały Dunajec.

Miejscowość Poronin osadzona została w początkach XVII w. w kotlinie pomiędzy Pogórzem Gliczarowskim i Gubałowskim, wzdłuż rzek: Poroniec, Zakopianka i Biały Dunajec. Wieś zlokalizowana jest na wysokości od 740 do 800 m n.p.m. Składa się z przysiółków: Frączkówka, Jesionkówka, Majerczykówka i Kośne Hamry oraz części Stołowego. Leży przy spływie Zakopianki z Porońcem (początek rzeki Biały Dunajec), 7 km na północny wschód od Zakopanego. Przez Poronin przebiegają: linia kolejowa i droga krajowa nr 47 łącząca Zakopane z Krakowem, a także międzynarodowa droga nr 961 do dotychczasowego polsko-słowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie.

Umocnienie i rozwój osadnictwa, dzięki którym nasza wieś przetrwała przez stulecia do dnia dzisiejszego, oraz współczesny jej stan zawdzięczać należy pracowitości i hartowi ducha miejscowej ludności.

Powierzchnia: 1398,19 ha, co stanowi 16,7% powierzchni gminy.

Liczba ludności: miejscowość Poronin zamieszkuje 3740 osób.

Stąd wywodzi sie wielu wspaniałych ludzi, którzy poprzez lata tworzyli i tworzą niepowtarzalną kulturę i tradycje Skalnego Podhala, m.in.: Tadeusz Szostak Berda, Zofia Graca Gobera, Jan Gutt – Mostowy, Józef Galica, Franciszek Łojas - Kośla, Aniela Bafia, Stanisława Szostak Berda.