Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Zębie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zębie
ul. św. Anny 1/3
34-521 Ząb

Szkoła Podstawowa im. H. Marusarzówny
tel. 18 26 370 14
email: sp_zab@op.pl
strona szkoły: http://www.zswzebie.pl/

Gminne Przedszkole Publiczne
tel. 18 26 37 058
email: przedszkole1@interia.eu

Dyrektor: mgr Piotr Malinowski
Wicedyrektor: mgr Dorota Zatorska

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zębie:

Szkoła Podstawowa im. Heleny Marusarzówny i Gminne Przedszkole Publiczne

Historia Szkoły w Zębie sięga II połowy XIX w. Od około 1874 roku trzy razy w tygodniu do Zębu przychodził nauczyciel z Poronina, a lekcje odbywały się w wynajętym pomieszczeniu. Budynek szkoły powstał dopiero w 1886 roku. 31 października 1882 r. wójt Jędrzej Lasak i Rada Gminy Zubsuche przyjęli uchwałę o powołaniu komitetu organizacji szkoły ludowej w Zębie. Pierwsze zajęcia w nowo wybudowanej szkole były prowadzone przez Jędrzeja Bobaka, a odbyły się po Wszystkich Świętych w 1886 r. W 1933 roku w szkole rozpoczął pracę Andrzej Pluciński. W 1955 r. za jego kadencji w miejscu starego budynku szkoły powstał nowy, który służy do dziś. 7 czerwca 1970 r. szkole nadano imię Heleny Marusarzówny. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1986 – 1988. Uroczystość stulecia szkoły połączona z oddaniem do użytku murowanej części oraz nadaniem sztandaru odbyła się w 1988 roku.

W wyniku reformy systemu oświatowego w Polsce 1 września 1999 roku w szkole w Zębie powstało Gimnazjum, które rok później weszło w skład Zespołu Szkół w Zębie. 3 listopada 2001 roku odbyło się uroczyste nadanie Gimnazjum imienia Jana Pawła II. Staraniem Gminy Poronin w maju 2006 roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego budynku Gimnazjum. 1 września 2015 roku w Zębie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w Małopolsce, podczas której miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II. 24 listopada 2016 roku w szkole obchodzono uroczystość 130 – lecia jej powstania. Z tej okazji powstała też publikacja „130 lat Szkoły w Zębie 1886 – 2016”. W 2018 r. utworzone zostało Gminne Przedszkole Publiczne, które od września 2019 r. wraz ze Szkołą Podstawową im. Heleny Marusarzówny weszło w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zębie.

Uczniowski Klub Sportowy „Holni” Ząb został założony 16 czerwca 1995 r. Głównym celem klubu było rozwijanie zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży w sportach zimowych. Członkami byli głównie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Zębie. Warto wspomnieć, że członkiem zarządu klubu w tym okresie był wybitny skoczek narciarski, olimpijczyk, zwycięzca konkursu Pucharu Świata – Stanisław Bobak.

Uczniowie brali udział w różnych zawodach sportowych na szczeblach gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim oraz euroregionu Tatry. W zawodach szkolnych (biegach narciarskich i przełajowych) duże sukcesy odnosiła Katarzyna Staszel. Niektórzy uczniowie osiągnęli w późniejszym czasie wspaniałe sukcesy sportowe w kraju i za granicą.

Jednym z nich jest Kamil Stoch – multimedalista, najwybitniejszy skoczek narciarski w Polsce i na świecie. W zasobach szkoły do dzisiaj znajdują się zdjęcia i pamiątki sportowe z okresu pobytu w szkole naszego Mistrza.

Ponadto sukcesy sportowe odnosili inni nasi absolwenci: Stanisław Jarząbek – medalista Mistrzostw Polski Juniorów w biegach narciarskich, Beata Lasak – biathlonistka (zawodniczka Kadry Narodowej Juniorów), Stanisław Ciszek – skoczek narciarski (zawodnik Kadry Narodowej Juniorów).

W roku 2021 do juniorskiej Kadry Narodowej w skokach narciarskich powołany został były uczeń naszej szkoły Stanisław Zapotoczny.

W styczniu 2021 roku odbył się zjazd sprawozdawczo – wyborczy klubu, który wybrał nowe władze. Działalność sportowa klubu (w zakresie treningów) realizowana jest zgodnie ze statutem klubu.

Zajęcia sekcji narciarstwa biegowego, piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej odbywają się w ramach zajęć SKS. Treningami objętych jest obecnie około 50 uczniów.