Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Sołectwo Bustryk

Sołtys:

Maciej Mazurek
Bustryk 35A
tel. 506 040 068
34-521 Ząb

Rada Sołecka:

Halina Strączek           Przewodniczący
Anna Zasada              Członek
Bartłomiej Jarząbek   Członek
Rafał Miksiewicz        Członek
Karolina Kwak            Członek

Bustryk jest wioską położoną na stoku bocznego ramienia Pogórza Spisko - Gubałowskiego na wysokości od 860 do 970 m n.p.m.

Historia Bustryku sięga 1669 roku - możemy się o tym dowiedzieć, badając genealogie poszczególnych rodzin, w których po raz pierwszy wymienia się Jana Bustryckiego z Bustryku.

Do XX wieku Bustryk był częścią dawnej gminy Zubsuche, na którą składały się: Ząb, Suche, Ustup, Harenda, Nowe Bystre i Sierockie.

Dzisiaj Bustryk należy do gminy Poronin. Jest autonomicznym sołectwem, ale integralnie powiązanym z sąsiednią miejscowością Ząb poprzez szkołę, parafię, ośrodek zdrowia. We wsi funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna, oddział Związku Podhalan, Koło Gospodyń Wiejskich. Rozwija się agroturystyka. Miejscowość obecnie liczy około 800 mieszkańców.

Bustryk zachował urok spokojnej wsi góralskiej, na której atrakcyjność turystyczną duży wpływ ma piękna panorama Tatr, Gorców i Babiej Góry. Są tu też żywe tradycje pasterskie. Wieś jest wspaniałym terenem spacerowym sprzyjającym wyciszeniu i obcowaniu z naturą. Podczas spacerów można podziwiać stare kapliczki, które znajdują się przy drogach.

Przez górną część Bustryku przebiega „Szlak Papieski” który powstał na pamiątkę przejazdu papieża Jana Pawla II z Sanktuarium na Krzeptówkach do Bazyliki w Ludźmierzu w czasie pielgrzymki w 1997 r. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w pierwszą sobotę czerwca szlakiem tym odbywa się piesza pielgrzymka Sursum Corda, a w pierwszą niedzielę - pielgrzymka strażacka.

Przez Bustryk przebiega zielony szlak turystyczny, którym możemy powędrować do Zakopanego. Warto wspomnieć, że tutaj w roku 1897 r. urodził się i wychował profesor Franciszek Łukaszczyk „Tady” - ojciec polskiej onkologii, założyciel Instytutu Radowego w Warszawie, który po wojnie zyskał imię Marii Skłodowskiej - Curie. Franciszek Łukaszczyk stworzył w Polsce i rozwinął jako odrębną specjalność nowocześnie pojętą onkologię kliniczną. Opracował metody leczenia szeregu jednostek nowotworowych, oparł rentgenoterapię na radiobiologii i histopatologii. Zmarł 1956 roku po ciężkiej chorobie popromiennej - spoczywa na cmentarzu w Poroninie.