Program „Czyste Powietrze” - informacje
Celem rządowego Programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne paliwa spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.
Inwestycje dofinansowane z Programu Czyste Powietrze zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.
Adresatami Programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Dotacja może wynosić:
- dla podstawowego poziomu dofinansowania: łącznie do 66.000 zł
- dla podwyższonego poziomu dofinansowania: łącznie do 99.000 zł
- dla najwyższego poziomu dofinansowania: łącznie do 135.000 zł
Składanie wniosków o dofinansowanie:
Przez internet lub w urzędzie:
- Wnioski należy składać do wfośigw obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny.
- Aktualnie obowiązujący formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: 1) w Portalu Beneficjenta, tj. aplikacji internetowej znajdującej się na stronach internetowych wfośigw lub 2) w serwisie „gov.pl”.
- Przed złożeniem wniosku poprzez Portal Beneficjenta Wnioskodawca rejestruje konto na tym portalu. Rejestracja konta umożliwia pobranie elektronicznej wersji formularza wniosku. Pobrany wniosek w wersji elektronicznej należy wypełnić i przesłać poprzez Portal Beneficjenta do właściwego wfośigw, z zastrzeżeniem określonym w punkcie 4.
- Wnioskodawca przesyłający wniosek poprzez Portal Beneficjenta zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenia go swoim podpisem i dostarczenia w postaci papierowej wraz z załącznikami (z wymaganymi podpisami) do właściwego wfośigw.
- W celu złożenia wniosku poprzez serwis „gov.pl” Wnioskodawca wypełnia wniosek na stronie wskazanej w tym serwisie i podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym oraz przesyła go za pośrednictwem wskazanego serwisu do właściwego wfośigw na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. W tym przypadku konieczne jest dołączenie załączników do wniosku w formie elektronicznej (skany z wymaganymi podpisami).
- W przypadku gdy Wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami tylko w formie papierowej. Zaleca się wypełnienie wniosku (nawet jeżeli jest składany wyłącznie w formie papierowej), korzystając z aktywnego formularza ze względu na „samoliczące się” pola.
W celu złożenia wniosku o dofinansowanie z pomocą pracownika Urzędu Gminy Poronin prosimy o kontakt pod numerem telefonu 18 20 210 24.
Aktualne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku:
Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: