Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem powstało w grudniu 2018 r. i liczy 34 członkinie. Do koła należą pewne siebie, niezależne, prężnie działające kobiety w wieku od 20 do 70 lat.
Prowadzimy działalność wychowawczą, oświatowo-kulturową w środowisku wiejskim, wspieramy rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz wspomagamy integrację społeczną mieszkańców wsi. Staramy się rozwijać kulturę ludową, lokalną i reprezentujemy interesy kobiet mieszkających na wsi. Dbamy o rozwój kultury i folkloru w środowisku wiejskim.
Cały czas się rozwijamy, bierzemy czynny udział w różnego rodzaju imprezach, konkursach kulinarnych oraz plebiscytach. Pomimo krótkiej działalności również byłyśmy współorganizatorami różnych wydarzeń kulturowych w naszej miejscowości.
Jesteśmy pomysłodawczyniami „ Babskich posiadów”, które odbywają się co roku z okazji Dnia Kobiet.
Naszą pierwszą po założeniu koła inicjatywą była pomoc przy promocji książki pt. „Nowe Bystre - Miejsca i ludzie”, której inicjatorką była prezes koła, a zarazem sołtys wsi, pani Renata Styrczula. Książka jest źródłem historycznym dla przyszłych pokoleń, w którym znajdują się wspomnienia, zdjęcia oraz opisy różnych wydarzeń z życia nowobystrzańskiej społeczności.
Co roku wspieramy organizację Rajdu Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”, w którym biorą udział uczniowie z wielu szkół powiatu tatrzańskiego.
Bierzemy udział w Targach Produktów Regionalnych, które co roku odbywają się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Prezentujemy na nich nasze regionalne dania i z dumą promujemy Nowe Bystre i gminę Poronin.
W okresie pandemii nasze członkinie pomagały w szyciu maseczek dla medyków, a także dla mieszkańców naszej miejscowości.
Jeśli jest do tego okazja, staramy się brać udział w różnego rodzaju szkoleniach dla Kół Gospodyń Wiejskich. Dwukrotnie brałyśmy udział w takich szkoleniach organizowanych przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Udało nam się dwukrotnie wyjechać na wycieczkę ze środków pozyskanych z działalności koła, a także w ramach dotacji otrzymanej z ARiMR. Odwiedziłyśmy Bieszczady i Wrocław.
Nasze członkinie były statystkami w filmie „Niebezpieczni dżentelmeni” - miały okazję zagrać u boku znanych aktorów.
W 2021 r. brałyśmy udział w kilku konkursach i przeglądach, między innymi w półfinale konkursu „Polska od kuchni”, który odbywał się w Starym Sączu, w etapie powiatowym konkursu kulinarnego „Innowacyjna Małopolska - tradycyjne potrawy lokalne”, który odbył się w Ptaszkowej, w wojewódzkim etapie tego samego konkursu, który odbył się w Karniowicach oraz w Małopolskim przeglądzie dorobku artystycznego i kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.
Nasze członkinie są zdolnymi i kreatywnymi osobami. Cały czas mamy nowe i oryginalne pomysły, chcemy się rozwijać i dokształcać. Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby kultura oraz tradycje przekazywane nam z pokolenia na pokolenie przetrwały jak najdłużej.