Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Street workout w Gminie Poronin – nowa infrastruktura na szlaku pieszo-rowerowym

Projekt został zrealizowany w ramach konkursu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa – MIRS” – i był współfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Poronin. Wartość projektu wynosi 122 556,52 zł. Wysokość dofinansowania to 37 980,00 zł.

Jest to kontynuacja projektów, w ramach których wyznaczono szlak pieszo-rowerowy z Liptovskiej Kokavy do Poronina, dofinansowanych ze środków europejskich z Programu Interreg Polska. Inwestycje te umożliwiają masowe uprawianie sportu i rekreacji, a także integrację lokalnych społeczności. Obecnie, szczególnie dzieci i młodzież mają niewystraczającą liczbę możliwości na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Taka forma aktywności, jak street workout, znajdzie swoich odbiorców także w starszej grupie wiekowej. Jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia ogólnodostępnej atrakcji na świeżym powietrzu dla każdego, w każdym przedziale wiekowym, idealnie łączy pokolenia.

W ramach projektu została wykonana inwestycja polegająca na budowie placu street workout. Teren inwestycji obejmował działkę w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu sportowego, pumptracku oraz ścianki wspinaczkowej. Nowy plac do street workout-u stanowi uzupełnienie niezagospodarowanej części działki i współgra z pozostałą, posiadaną przez gminę infrastrukturą sportową. Oprócz montażu placu do street workout, prowadzone prace obejmowały przygotowanie terenu pod montaż placu wraz z jego odwodnieniem, montażem betonowych obrzeży, przygotowaniem bezpiecznej nawierzchni, a także wykonano częściowo ogrodzenie wokół terenu, gdzie prowadzona była inwestycja.

Street workout to zestaw elementów: tworzący jedną całość do ćwiczeń z ciężarem własnego ciała, a jedynym ograniczeniem przy wykonywaniu ćwiczeń jest własna wyobraźnia. Jest to bardzo dobra i zróżnicowana forma treningu, która może być zarówno treningiem samym w sobie jak i wspomagać inne sporty. Jego wszechstronność pomaga także w osiągnięciu umiejętności fizycznych, które nie są specyficzne dla żadnego pojedynczego sportu. Uniwersalny charakter tego sportu sprawia, że nie jest tu ważna płeć, ponieważ sprawdzi się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Trening street workout rozwija siłę, mobilność, równowagę, koordynację ruchową, a przede wszystkim ogólną sprawność.

Plac do street workout-u został dostosowany do posiadanego terenu i jest on o następujących  wymiarach: wysokość zestawu 308 cm, zestaw o wymiarach 900 cm x 731 cm, z strefą bezpieczeństwa o wymiarach 1200 cm x 1002 cm. Zamontowany zestaw zawiera: drążek prosty 60 – 3 sztuki, drążki proste 120 – 6 sztuk, drążki proste 200 – 4 sztuki, drążek pętla 200 – 1 sztuka, drążek do podciągania – 1 sztuka, poręcze: niska – 2 sztuki, wysoka – 2 sztuki, drabinka pozioma 120 – 1 sztuka, drabinka łuk – 1 sztuka, ławeczka skośna wysoka – 1 sztuka, ławeczka skośna niska – 1 sztuka, dodatkowe elementy w postaci sześcianów – 9 sztuk. Zestaw wykonany jest ze stali oczyszczonej, zabezpieczonej i malowanej produktem zabezpieczającym, lakier poliestrowy, płyt HDPE anty-skid. Konstrukcja - rura Ø 76,1 mm, rury i profile stalowe o różnej średnicy.

W dniu  9 listopada 2022 roku miało miejsce uroczyste otwarcie placu wraz z profesjonalnym pokazem ćwiczeń, wykonanym przez osobę specjalizującą się w tej dziedzinie sportu.