Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Polska Od Kuchni

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to wyjątkowe wydarzenie przygotowane by podkreślić jak ważne jest, aby idąc z duchem czasu kultywować lokalną tożsamość i pielęgnować tradycje.  Finał Festiwalu odbędzie się 01 października 2022 r. na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, najpierw jednak odwiedzi on kolejno każde z województw. Organizatorzy zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w 4 kategoriach konkursowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 kwietnia.  
Wybory Miss Wdzięku
Podczas tego konkursu wybierane są najpiękniejsze działaczki KGW, jednak nie chodzi tu jedynie o piękno fizyczne. Kandydatki starające się o tytuł Miss Wdzięku będą musiały skraść serca oceniających także swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami. Jedną z kreacji, w której zaprezentują się Panie będzie strój nawiązujący do sukni Panny Młodej. Zwyciężczynie uzyskają tytuł Najpiękniejszych oraz nagrody pieniężne na rzecz swojego KGW.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: Miss oraz Miss 45+ i rozstrzygniemy go w trzech etapach: 
I Etap Konkursu - Eliminacje Wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Miss, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminie Konkursu, wybierze około 15 najbardziej inspirujących kobiet w każdej kategorii wiekowej, z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu. 
 
II Etap Konkursu - Półfinały Wojewódzkie. Półfinały Konkursu odbędą się kolejno w każdym z województw podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Podczas Półfinału wybrane we wcześniejszym etapie kobiety, będą mogły zaprezentować się w strojach nawiązujących do regionu, do tradycji lub sukni Panny Młodej oraz opowiedzieć o zakresie swoich działań. Z każdego województwa do Finału przejdą 2 Uczestniczki z każdej kategorii wiekowej- jedna wybrana przez Jury, druga wybrana w głosowaniu SMS-owym. Nagroda główna dla zwyciężczyń Półfinałów w obu kategoriach wiekowych to 3 000 zł. 
 
III Etap Konkursu - Finał. Gala finałowa Miss Wdzięku 2022 odbędzie się 01 października 2022 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, w trakcie Finału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni’. Tak jak w poprzednim etapie Finalistki zaprezentują swoje stroje oraz zakres działań na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Po wręczeniu nagród uczestnicy festiwalu zostaną zaproszeni na koncert Roztańczony PGE Narodowy. Zwycięzców Konkursu wybierze Jury w oparciu o kryteria podane w Regulaminie Konkursu.
Nagroda główna dla zwyciężczyń w każdej kategorii wiekowej to 6 000 zł. 
 
Konkurs Kulinarny
Podczas Konkursu Kulinarnego Koła Gospodyń Wiejskich wezmą udział w wyjątkowej rywalizacji kulinarnej – za zadanie mają przygotować tradycyjne danie regionalne lub nowoczesną wariację na jego temat. Podczas tego konkursu krążyć będziemy wokół tematu dań serwowanych na lokalnych weselach Zwyciężczynie uzyskają tytuł Najlepszych Gospodyń, nagrody rzeczowe oraz pieniężne na rzecz swojego KGW.

Konkurs rozstrzygniemy w trzech etapach: 
I Etap Konkursu - Eliminacje Wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Kulinarna, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminie Konkursu, wybierze po około 20 najlepszych potraw z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu. 
 
II Etap Konkursu - Półfinały Wojewódzkie. Półfinały Konkursu odbędą się kolejno w każdym z województw podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Podczas Półfinału wybrane we wcześniejszym etapie Koła zaprezentują przygotowane przez siebie dania i opowiedzą o nich. Z każdego województwa do Finału przejdą 2 Koła - jedno wybrane przez Jury, drugie wybrane w głosowaniu SMS-owym. Nagroda główna dla Koła, które zajmie pierwsze miejsce w Półfinale to 3 000 zł. 
 
III Etap Konkursu - Finał. Finał Konkursu odbędzie się 01 października 2022 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, w trakcie Finału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni’. Tak jak w poprzednim etapie Finalistki zaprezentują przygotowane przez siebie dania i opowiedzą historię ich powstania. Po wręczeniu nagród uczestnicy festiwalu zostaną zaproszeni na koncert Roztańczony PGE Narodowy. Zwycięzców Konkursu wybierze Jury w oparciu o kryteria podane w regulaminie konkursu. Nagroda główna dla zwycięskiego Koła to 10 000 zł .
 
Konkurs Artystyczny  to kategoria, w której Koła mogą wykazać się największą kreatywnością! Liczymy na zgłoszenia nawiązujące do regionalnych tradycji weselnych, przyśpiewek oraz obrzędów związanych z zamążpójściem i ożenkiem. Weselny taniec, przyśpiewka, scenka a może własnoręcznie uszyty welon? Wszystkie chwyty dozwolone! 
 
I Etap Konkursu - Eliminacje Wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Artystyczna, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminie Konkursu, wybierze po około 20 najciekawszych talentów z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu. 
 
II Etap Konkursu - Półfinały Wojewódzkie. Półfinały Konkursu odbędą się kolejno w każdym z województw podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Podczas Półfinału wybrane we wcześniejszym etapie Koła będą mogły zaprezentować swoje talenty ze sceny lub artystycznych stanowisk wystawienniczych. Z każdego województwa do Finału przejdą 2 Koła - jedno wybrane przez Jury, drugie wybrane w głosowaniu SMS. Nagroda główna dla Koła, które zajmie pierwsze miejsce w Półfinale to 3 000 zł. 
 
III Etap Konkursu - Finał. Finał Konkursu odbędzie się 01 października 2022 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, w trakcie Finału Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni’. Tak jak w poprzednim etapie Finalistki zaprezentują swoje talenty ze sceny lub artystycznych stanowisk wystawienniczych. Po wręczeniu nagród uczestnicy festiwalu zostaną zaproszeni na koncert Roztańczony PGE Narodowy. Zwycięzców Konkursu wybierze Jury w oparciu o kryteria podane w Regulaminie Konkursu. Nagroda główna dla zwycięskiego Koła to 10 000 zł.
 
Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa – opowiedz swoją historię
Celem konkursu jest promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności. Jest to przestrzeń, w której każde Koło może zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania na rzecz społeczności lokalnych i kultywowania tradycji.
 
Konkurs rozstrzygniemy w dwóch etapach: 
I Etap Konkursu - Eliminacje Wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Organizacyjna, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminie Konkursu, wybierze do 35 najciekawszych Kół Gospodyń Wiejskich z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu. 
 
II Etap Konkursu - Finały Wojewódzkie. Finały Konkursu odbędą się kolejno w każdym z województw podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Zwycięzcy konkursu będą mogli opowiedzieć o swoich działaniach i podjętych inicjatywach. Zwycięzców Konkursu wybierają głosujący w głosowaniu SMS i głosowaniu na portalu społecznościowym Facebook. Nagroda główna w każdym Finale Wojewódzkim to 3 000 zł  Formularz do tej kategorii konkursowej dostępny jest jedynie on-line.