Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Wręczenie odznak Rzecznika Praw Dziecka

W  Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie  miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak po raz pierwszy w historii wręczył mieszkańcom Gminy Poronin Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. 

Uhonorowani zostali: Janina Kovács,  Krystyna Zabrzewska, Zespół Regionalny „Regle”, Zespół Regionalny „Zbójnicek” oraz Zespół Regionalny „Bystrzanie”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele biura Rzecznika Praw Dziecka, władz Gminy Poronin, na czele z wójt Anitą Żegleń, wicestarosta tatrzański Władysław Filar oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z Gminy Poronin.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi notkami na temat wyróznionych osób i organizacji.

Janina Kovács
Góralka z Murzasichla, lekarz medycyny - pediatra. W 1976 roku ukończyła Akademię Medyczną w Krakowie i od ponad 45 lat zajmuje się leczeniem dzieci. Pracowała m.in. w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem na oddziałach pediatrycznym i noworodkowym, a od 1 stycznia 2000 roku pracuje SPZOZ w Poroninie. Opiekuje się dziećmi z Gminy Poronin w ramach medycyny szkolnej. Pani doktor Kovács znana jest ze swojej łagodności i uprzejmości oraz z tego, że dzieci mogą w jej gabinecie malować, śpiewać i bawić się do woli. Kocha dzieci i przekonuje, że należy ich bardzo uważnie słuchać, bo mają rację i nigdy nie kłamią.

Krystyna Zabrzewska
Nauczyciel i społecznik. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na wydziale matematyczno-fizycznym. Przez 34 lata pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej im. Antoniny Tatar w Suchem. Jest inicjatorką, a od 2008 r. prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Podtatrza, które zrealizowało łącznie 28 projektów (unijnych i zadań publicznych), w tym 17 skierowanych do uczniów. Utworzono m.in. Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w ramach projektu „Małopolskie Talenty” – powiat tatrzański, koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Projektem objęto 636 uczniów z 21 szkół powiatu tatrzańskiego. Pani Krystyna Zabrzewska zainicjowała też działalność „Integracyjnego przedszkola Górolicki” w Suchem. Swoje zawodowe życie podporządkowała idei wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży.

Zespół Regionalny „Regle”
Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina działa już blisko 30 lat pod patronatem Związku Podhalan oddział Poronin. Kierownikiem jest pani Maria Dawidek. Zespół liczy około 150 członków, działając w 4 grupach wiekowych - poczynając od dzieci przedszkolnych, poprzez młodzież, dorosłych członków oraz grupę seniorów: „Mini Regle“, „Małe Regle” oraz „Regle”. Trzon muzyczny stanowią muzycy znanych poronińskich rodzin. Poprzez swoją działalność „Regle” kultywują bogate zwyczaje Podhala, promują swoją miejscowość w kraju i wielu państwach europejskich, okazując wierność i przywiązanie do miejscowej tradycji. Zespół zdobył za swoją działalność wiele nagród, m.in. Brązowe, Srebrne oraz Złote Żywieckie Serca – główne nagrody na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu oraz Brązową, Srebrną oraz Złotą Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Wśród wychowanków zespołu są m.in. nauczyciele, artyści, animatorzy kultury.

Zespół Regionalny „Zbójnicek”
Zespół Regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku, a ponad 30 lat temu dla najmłodszej grupy wiekowej powstał – „Mały Zbójnicek”. Od 2005 roku zespołem kieruje małżeństwo – Małgorzata i Tomasz Słodyczkowie. Obecnie zespół liczy ok. 100 członków. Jego działalność obejmuje przede wszystkim śpiew, taniec i muzykę Skalnego Podhala, prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych. Przy zespole zorganizowana jest od kilku lat nauka gry na góralskich instrumentach muzycznych. „Zbójnicek” ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach, przeglądach oraz festiwalach, m. in. w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i wiele innych. Działalność zespołu to nieprzecenione bogactwo tradycyjnych wartości.

Zespół Regionalny „Bystrzanie”
Zespół Regionalny „Bystrzanie” z Nowego Bystrego powstał w 1988 roku, działając wówczas pod nazwą Szarotki. Na przestrzeni lat zespół zmienił nazwę, powołano również zespół dziecięcy „Mali Bystrzanie”. Obecnie w „Małych Bystrzanach” uczy się i tańczy około 30 dzieci, a w zespole „Bystrzanie” - około 40 osób. Kierownikiem jest pani Jadwiga Jarosz. Zespół odgrywa ogromną rolę kulturotwórczą w swojej społeczności, uczestniczy w różnych wydarzeniach, przeglądach oraz uroczystościach religijnych. Odnosi wiele sukcesów – w ostatnim czasie zdobył III miejsce na Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej Zdroju – w kategorii grup młodzieżowych. Zespół „Bystrzanie” kładzie ogromny nacisk na pielęgnowanie gwary, tradycji i obrzędów rodzinnych oraz przekazywanie ich młodym pokoleniom.

fot. Mateusz Łacek