Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Ulotka informacyjna

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką informacyjną, w której znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, opiece medycznej, a także o możliwości poszukiwania pracy, edukacji dla dzieci oraz legalizacji pobytu wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.

 1. PO PRZEKROCZENIU GRANICY
  Jeśli nie masz własnego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do Punktu Recepcyjnego.
  Tam uzyskasz pomoc w zakresie:
  – tymczasowego zakwaterowania,
  – posiłku,
  – podstawowej pomocy medycznej.
  Informacja:  47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.

 2. LEGALIZACJA POBYTUJ
  eżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, to nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID–19.

 3. WAŻNE!
  Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.

 4. OPIEKA MEDYCZNA
  Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat.
  Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku.
  Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18.00–8.00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na  numer 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.
  Więcej znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.

 5. SZKOŁA
  Twoje dziecko w wieku 7–18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 34 74 708 lub napisz email na adres: ukraina–szkola@mein.gov.pl

 6. PRACA
  Możesz podjąć legalną pracę. Wejdź na oferty.praca.gov.pl – strona jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku.

TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112

Aktualne informacje w języku ukraińskim  znajdziesz na stronie www.ua.gov.pl

 

ULOTKA DO POBRANIA
W JĘZYKU POLSKIM
W JĘZYKU ANGIELSKIM
W JĘZYKU UKRAIŃSKIM