Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Warsztaty gry na dudach ruszyły Poroninie

Rozpoczęły się zajęcia gry na dudach, prowadzone przez pana Piotra Majerczyka - znanego i cenionego artystę muzycznego. Jest multiinstrumentalistą. Gra na czym się da, ale głównie na skrzypcach, złóbcokach, dudach podhalańskich, piszczałkach, trombicie, trochę na heligonce. Laureat wielu ogólnopolskich festiwali folklorystycznych między innymi: Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Prowadzenie nauki w zakresie gry na instrumencie pasterskim - dudy podhalańskie.

Mistrz i autorytet w dziedzinie folkloru muzycznego - Piotr Majerczyk - multiinstrumentalista podhalański oraz budowniczy instrumentów. Mistrz przekaże umiejętności gry na tradycyjnym pasterskim  instrumencie ludowym - dudach podhalańskich. Uczniami (5 osób) są osoby, które uczęszczają do zespołów regionalnych na terenie Gminy Poronin.

Celem projektu jest przede wszystkim ożywienie i popularyzacja muzyki ludowej regionu Podhala - gry na dudach podhalańskich poprzez przekazanie tradycji muzycznych przez Mistrza, a także dokumentacja i archiwizacja zjawiska kultury ludowej.

Zajęcia są prowadzone cyklicznie i zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego - Kultura Ludowa i Tradycyjna 2023. Pomysłodawcą utworzenia ,,Skoły dudziarskiyj" był Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie.

Warto posłuchać:
https://on.soundcloud.com/jC7wo

Więcej o dudach rodziny Piotra Majerczyka:
http://dudziarze.pl/project/rodzina-majerczykow/