Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Zwycięstwo Murzasichla w XXV Konkursie Wiedzy o TPN

Za nami XXV jubileuszowa edycja Konkursu Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu, Tatrzański Park Narodowy oraz Gminę Poronin.

W tym roku tematem było zagospodarowanie turystyczne Tatr Polskich. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu tematu przewodniego, ale i także posiadać informacje dotyczące dziedzictwa kulturowego Tatrzańskiego Parku Narodowego z uwzględnieniem znajomości infrastruktury turystycznej, m.in.: obiektów sakralnych, szałasów, pomników, miejsc historycznych i innych obiektów świadczących o obecności i działalności człowieka w Tatrach. W tym celu 26 kwietnia 2023 roku dla uczniów biorących udział w tym wydarzeniu odbyła się wycieczka edukacyjna na Kalatówki i do Doliny Kondratowej. Konkurs odbył się 11 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Ratowników Tatrzańskich z lokalizacją w Małem Cichem w dwóch etapach: część pisemna oraz finał. Nad poprawnością merytoryczną konkursu czuwali pracownicy edukacyjni Tatrzańskiego Parku Narodowego i zarazem jury w składzie: Alina Sidor, Elżbieta Kauzal, Aurelia Reinholz-Rusek oraz Marek Nodzyński i Jan Palider przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Poczęstunek dla uczestników i opiekunów przygotowała Rada Rodziców.

W wydarzeniu brało udział 14 uczestników z 7 szkół podstawowych z Małopolski.

I miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Murzasichlu

II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem.

III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem.

W tym dniu uczniowie wykonali również prace plastyczne na temat: „Brama wejściowa do Tatrzańskiego Parku Narodowego”.

I miejsce w tej rywalizacji zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Poroninie, II miejsce - reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem, III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nowem Bystrem. Nagrody dla laureatów w postaci karnetów wjazdowych na Kasprowy Wierch ufundowały Polskie Koleje Liniowe. Dla wszystkich uczestników przewidziana jest także wycieczka na Kasprowy Wierch, którą zorganizuje Tatrzański Park Narodowy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Patronat medialny nad imprezą tradycyjnie sprawował portal internetowy Podhale24.