Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Wielki sukces uczennic z Poronina

Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Poroninie wywalczyła III miejsce w województwie w półfinałach piłki ręcznej dziewcząt roczników 2010-2012.

Zawody odbyły się 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Sułkowicach, w ramach Małopolskich Igrzysk Dzieci. Szkołę Podstawową z Poronina reprezentowały uczennice z klas V i VI: Maria Rapacz, Anna Grela, Wiktoria Skupień, Zofia Skóbel, Michalina Tragarz, Patrycja Tokarczyk, Amelia Galica, Patrycja Chowaniec, Maja Święchowicz, Anna Jarosz, Wiktoria Rzadkosz i Aleksandra Rzadkosz. Zmierzyły się z drużynami z Tenczyna, Suchej Beskidzkiej i Jabłonki.

Zawodniczki cieszą się z miejsca na podium. Szczególnie dumna ze swoich podopiecznych jest nauczycielka wychowania fizycznego Renata Tragarz, pod której okiem uczennice przygotowywały się do rozgrywek i z powodzeniem awansowały na kolejne szczeble turnieju. Przed wyjazdem na rozgrywki do Sułkowic wygrały gminne zmagania w Poroninie, a następnie powiatowe w Zakopanem. 

- Dziewczyny są bardzo aktywne na zajęciach wf-u. Dużo gramy w różne dyscypliny, staramy się, żeby się rozwijały w różnych kierunkach – cieszy się Renata Tragarz. 

Szkoła w Poroninie kładzie szczególny nacisk na rozwój sportowy i oferuje uczniom dodatkowe zajęcia w ramach programów „WF z AWF” oraz SKS. Efekty widoczne są w postaci wyników na zawodach. – Niektóre z dziewczyn już od kilku lat biorą udział w tych zajęciach, a że są uzdolnione ruchowo, więc dodatkowe zajęcia je wspomagają. Na zawodach powiatowych w  Zakopanem nie miały sobie równych – mówi Renata Tragarz. 

W Sułkowicach poprzeczka podniesiona była wysoko, ale dziewczyny świetnie sobie poradziły i ciężko walczyły o III miejsce.  - Było bardzo trudno, bo drużyny były mega mocne. Ale grałyśmy bardzo zespołowo. Starałyśmy się wygrać – relacjonuje Michalina Tragarz, kapitan drużyny. Na pytanie o to, jaka jest recepta na sukces, odpowiada krótko, że trzeba chodzić na dodatkowe zajęcia i ćwiczyć. 

W przypadku uczniów ze Szkoły Podstawowej w Poroninie jest to już kolejny duży sportowy sukces. We wrześniu dziewczyny wygrały w Zębie gminne zawody w piłce nożnej i pojechały na rozgrywki powiatowe. Drużyna chłopców również odniosła sukces - w koszykówce w zawodach powiatowych. 

Nauczyciele wf.-u w Poronienie skutecznie zachęcają uczniów do aktywności fizycznej. Wśród młodych zawodników widać ogromne zaangażowanie w sport. – U nas nie ma problemu ze zwolnieniami z wychowania fizycznego. Pracuję ponad 20 lat i w tym czasie miałam zaledwie dwóch uczniów ze zwolnieniem całorocznym od lekarza. Staramy się, aby nasi uczniowie rozwijali się w różnych kierunkach. Szkoła nie jest od rozwijania sprawności ogólnej i zachęcania do ruchu – mówi Renata Tragarz. – Chcemy, aby nasze dzieci w szkole rozwijały się wszechstronnie. Kładziemy nacisk na ogólny rozwój. Uczymy tak, aby spróbowały wszystkiego w sporcie – dodaje. 

Szkoła w Poronienie ma ku temu odpowiednie warunki i zaplecze sportowe. – Mamy halę, boisko, możemy korzystać ze stadionu, chodzimy w teren. Staramy się, aby było różnorodnie. Dzieci mają ogromną potrzebę ruchu. Na dodatkowe zajęcia chętnych jest tak dużo, że brakuje wolnych miejsc – podsumowuje Renata Tragarz.