Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Wójt i radni Gminy Poronin w obronie Jana Pawła II

Delegacja z Gminy Poronin wzięła udział w spotkaniu samorządowców pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Wszyscy stanęli w obronie dobrego imienia Papieża Polaka Jana Pawła II.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski, powiat tatrzański i miasto Zakopane.

- W ostatnich dniach próbuje nam się przeciwstawić dwie świętości - absolutną świętość Jana Pawła II i absolutną świętość dla każdego człowieka, czyli dobro i bezpieczeństwo dziecka. To jest nikczemne, ale ta nikczemność mojemu pokoleniu przywodzi na pamięć czasy komunistyczne. Nie tylko budzi naszą pamięć, ale budzi naszą czujność. Od tego momentu już wiemy, że trzeba przypominać ojców, którzy nie mogli wykarmić swoich rodzin, bo walczyli o wolność. Trzeba mówić o księżach, którym podrzucano dowody na ich złe prowadzenie się, bo nie chcieli współpracować. O matkach, które musiały pochować swoje dzieci, bo walczyły wraz z „Solidarnością”. Te działania ostatnich dni obudziły w nas tę pamięć. Bo tak manipulowano i taką nikczemnością kierowano się wtedy, kiedy moje pokolenie wzrastało do dojrzałości i wolności – mówiła wójt Anita Żegleń, która wypowiadała się w imieniu wójtów gmin podhalańskich.

- My tutaj, na Podhalu w większości domów mamy tak zwane biołe izby. W tych izbach trzyma się rzeczy najbardziej wartościowe i najważniejsze. Od czasu do czasu wyciąga się je ze skrzyń, poleruje i pokazuje światu. W każdym Polaku jest taka „bioła izba” serca, w którym pielęgnuje się wartości. I chcę powiedzieć, nie wchodźcie nam do tej biołej izby z brudem na butach i z kłamstwem na ustach. Na to nie pozwolimy – apelowała.

W obronie Jana Pawła II przemawiali też m.in. marszałek Witold Kozłowski, starosta tatrzański Piotr Bąk, parlamentarzyści i przedstawiciele Związku Podhalan. Obecny był również cały Zarząd Województwa Małopolskiego.