Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Z młodzieżą o uzależnieniach

W szkole Podstawowej w Poroninie odbyło się spotkanie na temat problemów uzależnień wśród młodych ludzi. Gościem specjalnym wydarzenia był bokser Tomasz Adamek.

Uzależnienie od telefonów, gier, mediów społecznościowych – to główne problemy, z jakimi zmaga się obecnie młodzież. Okazja do poruszenia tematu uzależnień była podczas spotkania w Poroninie. W rozmowie z młodzieżą uczestniczyli: znany bokser, dwukrotny mistrz świata Tomasz Adamek, Andrzej Kuc - terapeuta, który pracuje z trudną młodzieżą, oraz ks. Michał Olszewski.

Andrzej Kuc opowiadał, że problem uzależnień zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy rodzice kupują małemu dziecku telefon. Najpierw ogląda na nim bajki, następnie gra, później rodzice pomagają nastolatkowi założyć profil na Facebooku czy Instagramie. Efekt końcowy jest taki, że młody człowiek nie potrafi żyć bez telefonu. Wirtualny świat, jak mówił terapeuta, przyciąga młodych, ponieważ jest atrakcyjny, wyidealizowany, nie pokazuje problemów.

Chcemy dorównać ludziom, których obserwujemy w internecie. Chcemy tak samo wyglądać, to samo robić. W życiu wirtualnym nie ma miłości ani czułości – mówił Andrzej Kuc. – Nagle rodzice, dziadkowie, nauczyciele, koledzy stają się zagrożeniem. Mamy obawy, że będą od nas lepsi, zaczynamy się od nich oddalać i uciekać do internetu.

Tomasz Adamek opowiadał o swojej drodze do sukcesów i ciężkiej pracy.

W życiu trzeba mieć motywację w dążeniu do celu – mówił. Dodał, że został wychowany w wierze katolickiej i wiara pomagała mu w trudnych chwilach. – Modlę się codziennie i to jest moja droga. Zanim coś zrobisz, pomyśl, czy idziesz właściwą drogą – zwracał się do młodzieży. Poinformował, że w maju planuje rozegrać ostatnią walkę na zakończenie kariery. Była też mowa o sporcie jako metodzie terapii w przypadku uzależnień.

Ks. Michał Olszewski przekonywał z kolei, że warto szukać w internecie dobrych i pozytywnych treści. Trzeba umieć wybierać co jest dobre, a co złe. – Musicie zobaczyć to, że w internecie jest człowiek. Nie musicie się uzależniać, to wy decydujecie, kiedy coś ma być wyłączone. My nie uciekniemy od telefonów i wirtualnego świata, ale nie dajcie się tym, którzy chcą was skrzywdzić – apelował do młodych.

Uczestnikom dziękowała za przybycie i poruszenie ważnych dla młodzieży tematów wójt Gminy Poronin Anita Żegleń.

– Dziękuję za ten projekt i podkreślenie wagi sportu w życiu człowieka. Sport to błogosławieństwo, które macie na wyciągnięcie ręki. My dorośli wiemy, że wasze życie nie jest takie słodkie i pogodne, jak mogłoby się to wydawać. Szkoła jest miejscem, które również wywołuje u was stres. Pamiętajcie, że macie wybór i trzeba być za to wdzięcznym – mówiła do uczniów. Zachęcała do rozmawiania o problemach. – Jeśli nie czujecie się na siłach, żeby rozmawiać z rodzicami, to spróbujcie z nauczycielami, wychowawcą, księdzem, pedagogami. Rozmawiajcie też z Panem Bogiem. Bóg jest ważny w życiu człowieka.

Organizatorzy wydarzenia byli: Delfina Madziara i Mateusz Rzadkosz, Gmina Poronin, Gminna Komisja ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Szkoła Podstawowa w Poroninie.