Gmina Poronin - strefa mieszkańca

Wyciąg narciarski na Galicowej Grapie

Gmina Poronin wspiera budowę wyciągu narciarskiego na Galicowej Grapie w Poroninie, która realizowana będzie przez Polskie Koleje Linowe. To ważna inwestycja, która może stać się kołem zamachowem turystyki w naszej Gminie.

Spotkanie w sprawie budowy wyciągu odbyło się w niedzielę 4 grudnia w Szkole Podstawowej w Poroninie. Wzięli w niej udział właściciele terenów, na których ma powstać stacja narciarska, przedstawiciele Urzędu Gminy Poronin oraz reprezentanci inwestora - Polskich Kolei Linowych. Obecny był również prezes firmy 4Ski Andrzej Bielawa, który przez ostatnie lata przygotowywał inwestycję na Galicowej Grapie.

Prace nad inwestycją rozpoczęły się w Gminie Poronin kilka lat temu, jednak największa liczba działań miała miejsce w kilkunastu ostatnich miesiącach, w czasie których trwały intensywne prace administracyjne, związane z przygotowaniami do inwestycji.

Jako gmina jesteśmy przygotowani w pełnym zakresie. Są plany miejscowe, część z nich już przyjęliśmy. Trwa procedura przygotowania kolejnych. Bardzo nam zależy na tym, żeby Poronin wreszcie naprawdę zaczął się mocno, szybko i dynamicznie rozwijać – mówiła wójt Anita Żegleń.

Budową wyciągu zajmie się spółka powołana przez Polskie Koleje Linowe. Swój udział będzie w niej miała Gmina Poronin.

- Będzie to gwarantem zabezpieczenia pewnych potrzeb gminy i mieszkańców. Będziemy mieć rękojmię, że gmina jest partnerem w projekcie, który u siebie dba o swoich mieszkańców – wyjaśniała podczas spotkania wójt Gminy Poronin.

Już dziś PKL rozpocznie rozmowy z właścicielami terenów, które zmierzać będą do podpisania nowych umów, na nowych warunkach, których stroną będą Polskie Koleje Linowe. Jak podkreślał podczas spotkania Daniel Pitrus, prezes PKL, uporządkowanie kwestii prawnych zapewni inwestycji bezpieczeństwo oraz pozwoli na szybką jej realizację. 

Polskie Koleje Linowe, firma z polskim kapitałem, to gwarancja realizacji tego projektu - co wieloktornie zostało podkreslone na niedzielnym spotkaniu. Jak deklaruje Daniel Pitrus, realizacja inwestycji rozpocznie się niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich zgód właścicieli nieruchomości, po których będzie przebiegać.  Planowany termin jej zakończenia to zima 2024 roku. Do tego czasu ukończony zostanie piewszy etap, który zakłada budowę stacji narciarskiej. 

Ośrodek na Galicowej Grapie, zgodnie z założeniami projektu, ma być całoroczny. W drugim etapie prac przygotowane mają zostać atrakcje letnie, które będą gwarantowały działalność ośrodka także latem.  

Inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju Gminy Poronin. Co ważne, ma również poparcie mieszkańców, którzy upatrują w niej możliwości do rozwoju przedsiębiorczości.

Jak podkreśla wójt Anita Żegleń, inwestycja wpłynie na rozwój Poronina - dzięki niej może stać się on lokomotywą, która pociągnie inne miejscowości do rozwoju atrakcji turystycznych. Gmina powinna bowiem wykorzystać swój potencjał, aby nie pozostać w tyle.

Żebyśmy nie przegapili tego momentu. Suche się rozbudowuje, w przyszłym roku planujemy potężną atrakcję turystyczną w Małem Cichem, Murzasichle jest zainteresowane inwestycjami, Ząb, kolejne miejscowości. Poronin to centrum. Dopóki jestem wójtem, będę walczyć o to, żeby inwestycje mogły się tu zrealizować. Stąd nasze wsparcie w pełnym zakresie dla Galicowej Grapy. To będzie nowa jakość i to powinno się wydarzyć – stwierdziła Anita Żegleń.