Gmina Poronin - strefa mieszkańca

IV Katarzynki w Poroninie

„Katarzynki” wpisały się w kalendarz corocznych imprez organizowanych przez Bibliotekę. 25 listopada br. odbyły się po raz czwarty. Gościem wydarzenia był Michał Szulim - dziennikarz, podróżnik, autor bloga: www.MiejsceZaMiejscem.pl. Twórca cotygodniowej audycji podróżniczej w Radiu Dla Ciebie. Autor trzech książek podróżniczych. Założyciel, wokalista, twórca tekstów i kompozytor w zespole Plateau, z którym nagrał 6 płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów.

Michał Szulim w piątkowy wieczór zabrał nas w niezwykłą podróż do tajemniczej Etiopii. Poznaliśmy najbardziej dzikie plemiona tego kraju. Byliśmy między innymi świadkami ceremonii inicjacyjnej pewnego mężczyzny z plemienia Hamerów, żyjącego na południu kraju w samym środku doliny rzeki Omo. Poznaliśmy też plemię Mursi, gdzie kobiety słyną ze swoich ust, zwłaszcza dolnej wargi, którą przekłuwają w okresie dojrzewania, umieszczając
w niej gliniany krążek. Na początki jest on mały. Z czasem jednak dochodzi do 30 cm średnicy. Dolna warga, po wyjęciu takiego krążka, sięga aż do brody!

Z pięknej Etiopii przenieśliśmy się do Europy. Poznaliśmy pięć najpiękniejszych opowieści, na które natrafił na gość podczas swoich podróży. Jedną z nich była historia alpejskiego miasteczka Oberammergau w Niemczech. 400 lat temu dotarła do tego miejsca epidemia dżumy. Choroba uśmierciła wielu mieszkańców. Pozostali przy życiu modlili się żarliwie
o ocalenie, przyrzekając w zamian wystawienie przedstawienia pasyjnego o śmierci
i zmartwychwstaniu Jezusa. W 1663 r. odbyło się pierwsze przedstawienie. Epidemia ustała.  Postanowiono powtarzać ten spektakl co 10 lat. Przedstawienie z biegiem czasu zyskało sławę i rozmach. Wybudowano wielki teatr zdolny pomieścić pięć tysięcy widzów. Co 10 lat odbywają się spektakle, na które zjeżdżają tłumy ludzi. Spektakle grane są od maja do października, pięć dni w tygodniu. A występuje w nich 2,5 tys. osób, mieszkańców miasteczka.

Po spotkaniu podróżniczym wszystkie obecne na sali Kasie zrobiły sobie wspólne zdjęcie
z panem Michałem.

Gościem naszym był też pan Andrzej Bizoń. Urodził się i mieszka w Rydułtowach. Od dawna pisze wiersze, należy do Grupy Literackiej „Zwrotka”. Wydał tomik wierszy pt. Szkicownik, jego utwory ukazały się również w almanachach pt. „Kopalnia strof” oraz „Wiersze spomiędzy regałów”. Poza poezją interesuje się również muzyką i malarstwem.

Na nasze wydarzenie specjalnie przygotował wiersz pt. „Katarzyna”. Wręczył go wszystkim obecnym Kasiom. Obdarował też chętnych tomikiem swoich wierszy.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano quiz. Należało odgadnąć tytuł książki, z której pochodził wylosowany cytat. Tradycyjnie już odbyła się loteria książkowa.

Goście mieli okazję spróbować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich
w Poroninie.

Do zobaczenia za rok na kolejnych Katarzynkach