Gmina Poronin - strefa turysty

Franciszek Łukaszczyk - konferencja popularnonaukowa

Rok 2022 w Gminie Poronin został ustanowiony Rokiem Profesora Franciszka Łukaszczyka. Z tej okazji organizujemy konferencję popularnonaukową, na którą serdecznie zapraszamy.

Franciszek Łukaszczyk (1897-1956) pochodził ze znanych góralskich rodów, mieszkał w Poroninie. Długa jest lista jego zasług. Był lekarzem, a wykształcenie zdobywał w Polsce i za granicą. Przyczynił się do rozwoju onkologii. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny przechowywał w domu rodzinnym w Poroninie promieniotwórczy pierwiastek rad, który przekazała mu Maria Skłodowska-Curie. Potajemnie wywiózł go z Warszawy. Wykazał się ogromną odwagą i determinacją. Dzięki temu, że ukrył pierwiastek, możliwe było szybkie wznowienie leczenia pacjentów onkologicznych po wojnie.

Był pionierem radiolecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. W 1932 r. we współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy, którego został pierwszym dyrektorem.

            Profesor Łukaszczyk unowocześnił postępowanie radioterapeutyczne i dowiódł, że poszczególne typy komórek różnie reagują na proces naświetlania.

Gmina Poronin chce przypomnieć o jego wielkich dokonaniach, przybliżyć postać wybitnego mieszkańca, wielkiego patrioty, który swoimi działaniami zapisał piękną kartę historii.

W najbliższy poniedziałek 8 sierpnia w Sądelskim Dworze w Murzasichlu odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”, poświęcona osobie profesora.

Podczas konferencji prelekcje wygłoszą: Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego, dr hab. Anna Mlekodaj, mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk, lek. med. Lucyna Galica-Jurecka, dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski, Janusz Meder i mgr Anita Żegleń.

W pierwszej części wykładów dowiemy się, jak wyglądało życie na Podhalu w czasach dzieciństwa profesora. Prelegenci opowiedzą między innymi o tym, ile poświęcenia i samozaparcia wymagało zdobycie wykształcenia w tamtych czasach. Usłyszymy też historię góralskich rodów, z których wywodził się profesor. Druga część konferencji poświęcona będzie biografii profesora i jego osiągnięciom medycznym, dziedzictwie, które po sobie zostawił.

Po wykładach przeniesiemy się do Poronina. Na cmentarzu złożymy kwiaty na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka.

Zwieńczeniem konferencji będzie Muzyczne Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury Wańkówce - recital fortepianowy. Wystąpią: Maciej Kiełpiński, Monika Radecka - sopran oraz prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.

 

Program

Konferencja popularnonaukowa

„Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”

8 sierpnia 2022

Sądelski Dwór

  1. Budzowa 40

Murzasichle

godz. 10.00 Rozpoczęcie konferencji

godz. 10.30 Anna Kozak: Dzieciństwo na Podhalu na przełomie wieków

godz. 11.00 dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPUZ: Sprzedajmy woły, niech idzie do szkoły. O tych, którzy przecierali szlak z Podhala ku wiedzy

godz. 11.30 mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk: Pochodzenie rodów Łukaszczyków i Galiców. Słynne postacie z tych rodzin

godz. 12.00 lek. med. Lucyna Galica-Jurecka: Franciszek Łukaszczyk i Wincenty Galica

godz. 12.30 Przerwa kawowa

godz. 13.00 dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. PPUZ: Profesor Franciszek Łukaszczyk - z tatrzańskich szczytów na szczyty onkologii polskiej

godz. 13.30 prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski: Promienie życia, czyli u źródeł współczesnej radioterapii

godz. 14.00 dr Janusz Meder: Historia Instytutu Radowego w Warszawie

godz. 14.30 prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski: Kontynuacja pionierskich działań prof. Łukaszczyka w bydgoskim Centrum Onkologii

godz. 15.00 mgr Anita Żegleń: Życie prof. Franciszka Łukaszczyka jako inspiracja do edukacji aksjologicznej

godz. 15.30 Zakończenie konferencji

godz. 15.45 Obiad

Wydarzenia towarzyszące

Godz. 17.45 Złożenie kwiatów na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka Cmentarz Parafialny, ul. Tatrzańska, Poronin

godz. 18.00 Muzyczne Spotkanie w Wańkówce

* Recital fortepianowy: Maciej Kiełpiński.

* Polskie pieśni i arie operowe: Monika Radecka - sopran, prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.

Gminny Ośrodek Kultury, ul. Piłsudskiego 2, Poronin