Gmina Poronin - strefa turysty

Poznaj naszą gminę

Trochę historii ...
Poronin to wieś osadzona w początkach XVII w. w kotlinie, wzdłuż rzek: Porońca, Zakopianki i Białego Dunajca - na wysokości od 740 do 800 m n.p.m.
Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z 1624 r. Około 1620 r. Poronin stał się odrębną wsią. W 1806 r. wybudowano tu kaplicę, a w 1833 r. utworzono samodzielną parafię z kościołem. Drewniany kościół spłonął w 1915 r., a obecny, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego, został wzniesiony w 1926 r. W 1947 r. w drewnianym zajeździe rodziny Gutów-Mostowych utworzono muzeum poświęcono Leninowi, którego pomnik postawiono na pobliskim placu. W wyniku zmian ustrojowych w 1989 r. muzeum zlikwidowano, a pomnik został obalony i wywieziony z Poronina.

Charakterystyka gminy ...
Gminę Poronin tworzy 8 sołectw: Bustryk, Małe Ciche, Murzasichle, Nowe Bystre, Poronin, Stasikówka, Suche i Ząb, które wyróżniają malownicze krajobrazy.
Powierzchnia gminy wynosi 8355 ha, a liczba mieszkańców to ok. 10 806.

To co tu robić?
Bliskość Tatr i Zakopanego oraz usytuowanie wsi wzdłuż słynnej „zakopianki” oraz linii kolejowej stały się ważnymi czynnikami rozwoju wsi i jej turystycznej atrakcyjności.
Już na przełomie XIX i XX w. Poronin był znany jako letnisko i odwiedzany przez przedstawicieli ówczesnej elity intelektualnej narodu. Gościli tu m. in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Matejko i Leon Wyczółkowski.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą gminą i odwiedzenia takich miejsc jak: budynek Wańkówki oraz teren rekreacyjny znajdujący się obok, kościół pw. św. Anny w Zębie czy kościół pw. NMP Królowej w Murzasichlu, Wiktorówki, Szkolne Muzeum Historyczno – Regionalne w Poroninie, a także Poroniańskie Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem, gdzie znajdują się freski Władysława Trebuni-Tutki.

KONTAKT
Urząd Gminy Poronin
ul. Józefa Piłsudskiego 5
34-520 Poronin
e-mail: gmina@poronin.pl