Konferencja "Bracia Kupcowie - bohaterowie z Poronina"
W Hotelu Tatry na Zgorzelisku odbyła się konferencja popularno-naukowa organizowana przez Gminę Poronin, poświęcona niezwykłej historii braci Kupców – bohaterów z Poronina.
Podczas pierwszej części wysłuchaliśmy bardzo poruszających prelekcji:
- Dr Jacka Lechandro z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau o historii braci Kupców,
- Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego o kurierach tatrzańskich,
- Michała Murzyna, Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego o Palace – katowni Podhala.
Druga część naszej konferencji, była równie wzruszająca i pełna refleksji. Mieliśmy zaszczyt wysłuchać prelekcji:
- O. Kazimierza Malinowskiego z Klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach „Figurki Matki Bożej zza drutów”,
- Dr Lucyny Sadzikowskiej z Uniwersytetu Śląskiego „Listów z przedsionka piekła”,
- Dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel o codziennym życiu na Podhalu w czasie okupacji.
Była to konferencja, która zmuszała do głębokiej refleksji, a emocje towarzyszące jej przebiegowi pozostaną z nami na długo.
Nasze podziękowania kierujemy również do:
- Muzeum Auschwitz-Birkenau,
- Uniwersytetu Śląskiego,
- Muzeum Tatrzańskiego,
- Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie,
- Państwu Joannie i Markowi Wójcikom za udostępnienie prywatnych zbiorów, które wzbogaciły naszą konferencję.
Podczas konferencji, na tle tych poruszających opowieści, piękne dźwięki płynące z pianina towarzyszyły nam dzięki talentowi Pana Piotra Cudzicha.
Dziękujemy, że byliście z nami, a wydarzenie to było wspólnym krokiem w zachowywaniu pamięci o bohaterach, którzy pozostawili niezatarte ślady w historii naszego regionu.