Gmina Poronin - strefa turysty

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Wójt Gminy Poronin apeluje do mieszkańców i turystów, aby w okresie letnim zwracać uwagę na barszcz Sosnowskiego. Najczęściej rośnie wzdłuż strumieni wodnych, na brzegach rzek, jezior i potoków, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią może spowodować dotkliwe reakcje fototoksyczne, często objawiające się poważnymi oparzeniami.

JAK ROZPOZNAĆ BARSZ SOSNOWSKIEGO ?
Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet  do  3-5  metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych, przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

JAK SIĘ USTRZEC PRZED POPARZENIEM ?
- nie dotykaj rośliny,
- przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego, chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne), pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
- nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

MIAŁEŚ KONTAKT Z BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO ?
- unikaj kontaktu miejsca skażonego z promieniami słonecznymi,
- w przypadku kontaktu oczu z rośliną przemyj dokładnie wodą, chroń przed światłem i skonsultuj się pilnie z okulistą,
- jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.
 
PAMIĘTAJ !!!
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów za bezpieczne użytkowanie terenu, a więc również zabezpieczenie przed zagrożeniami ze strony barszczu Sosnowskiego, odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości.