Szlak czerwony: Gubałówka - Furmanowa - Suche - Poronin - Galicowa Grapa

Gubałówka - szczyt o wysokości 1126 m na Pogórzu Gubałowskim (Paśmie Gubałowskim). Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce - Ząb, a po zachodniej sąsiaduje z Butorowskim Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w kotlinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre.

Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego, wybudowana w 1938 roku, długości 1338 m, przy różnicy wysokości ok. 300 m., kilka lat temu została zmodernizowana. Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Panorama całych polskich Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców, Beskidu Żywieckiego jak i ich słowackiej części. Liczne sklepy z pamiątkami. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch 1160 m n.p.m., z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.
Na górze znajdują się między innymi:

* stoki narciarskie
* zjazd rynnowy
* przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m

Schodząc z Gubałówki kierujemy się w stronę Zębu i skręcamy do Furmanowej. Podziwiamy piękne widoki i ruszamy dalej mijając Suche do Poronina. Kolejnym punktem naszej podróży jest Galicowa Grapa.


Galicowa Grapa - szczyt o wysokości 980 m n.p.m. na Pogórzu Gliczarowskim (Bukowińskim) należącym do Pogórza Śpisko-Gubałowskiego, w gminie Poronin. Nazwa pochodzi od popularnego w rejonie nazwiska Galica.

Wzniesienie charakteryzuje się asymetrią stoków. Południowy, pokryty lasem świerkowym i opadający do doliny potoku Poroniec stok, jest znacznie bardziej stromy, niż odwadniane przez Świdrów Potok, przeważnie odkryte stoki po przeciwnej stronie. Jest ostatnim szczytem w grzbiecie przebiegającym ze zwornika w Gliczarowie Górnym na zachód. U zachodnich podnóży, w miejscu, gdzie ów grzbiet kończy się, opadając w dolinę, Poroniec łączy się z Zakopianką, tworząc Biały Dunajec. Wierzchołek również jest zwornikiem, gdyż odbiega z niego w kierunku północno-zachodnim krótkie ramię opadające w dolinę Białego Dunajca.

Na końcowym, obniżającym się ku dolinie Białego Dunajca odcinku grzbietu Galicowej Grapy zlokalizowany jest wyciąg narciarski. Miejscowi górale wznieśli w 1910 w pobliżu szczytu góry roku stalowy krzyż upamiętniający rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. Ze szczytu góry widać panoramę Tatr.
Szlak prowadzi do Gliczarowa Górnego a jego koniec to Bukowina Tatrzańska.


Szlak niebieski: Zazadnia - Wiktorówki - Sanktuarium MB Królowej Tatr, Kaplica MB Jaworzyńskiej - Rusinowa Polana - Palenica Białczńska

Zazadnia - niewielka polana położona wśród lasów przy Drodze Oswalda Balzera, łączącej Zakopane i Jaszczurówkę z Morskim Okiem w Tatrach Wysokich.

Zazadnia położona jest na wysokości 907 m n.p.m. przy wylocie Doliny Filipki, nad wschodnim brzegiem Filipczańskiego Potoku. Znajduje się ok. 13 km od Zakopanego, nieco na wschód od skrzyżowania Drogi Oswalda Balzera z drogą do wsi Małe Ciche. Na polanie stoi leśniczówka, postawiona w 1892 r. przy okazji budowy szosy, w miejscu, gdzie już wcześniej istniał tartak parowy (od 1866), a także cegielnia, użyta do budowy leśniczówki. Pierwszym leśniczym był tu Władysław Bieńkowski, znawca lasów tatrzańskich, który poprzednio mieszkał w pobliskiej Brzanówce, a zmarł w tym miejscu w 1926 r. Na południe od leśniczówki (800 m szosą) znajduje się parking i przystanek autobusowy oraz punkt poboru opłat TPN, przy którym rozpoczyna się szlak niebieski.

Nazwa Zazadniej jest zrośnięciem wyrażenia "za Zadnią" - z punktu widzenia mieszkańców Małego Cichego polana znajduje się za Zadnią Polaną w górnej części wsi.

Naptępny punkt trasy to Wiktorówki i Sanktuarium MB Królowej Tatr lub Kaplica MB Jaworzyńskiej, dochodzimy do Rusinowej Polany gdzie podziwiamy widoki. Koniec szlaku to Palenica Białczańska.

Szlak żółty: Przełęcz Krzyżne - Czerwony Staw Pańszczycki - Murowaniec

Przełęcz Krzyżne położona jest 2112 m n.p.m. Z przełęczy otwiera się wspaniała panorama Tatr Wysokich z Gerlachem, Krywaniem, Rysami, ścianą Hrubego Wierchu oraz położonym kilkaset metrów niżej Wielkim Stawem. Niezwykle interesująco wygląda zestawienie kolorytu Doliny Pięciu Stawów oraz Doliny Roztoki, z ponurymi i surowymi urwiskami przykuwającymi uwagę po stronie Doliny Pańszcycy.

Schodząc z przełęczy szlak szybko obniża się i po około 30 minutach sprowadza na dno zasłanej rumowiskami skalnymi Doliny Pańszczycy. Dolina urzeka niezwykłą ciszą, spokojem i mrocznym klimatem z rzadka zakłócanym odgłosem spadających kamieni. Ponad szlakiem wznoszą się surowe i groźne urwiska Buczynowych Turni, wśród których można niekiedy wypatrzeć turystów pokonujących Orlą Perć. Szczególnie groźny i wysokogórski charakter ma południowa część doliny skryta za grzbietem opadającym ku wzniesieniu Wielkiej Kopki. Po obejściu Wielkiej Kopki szlak przewija się na prawą stronę doliny. Przy dobrej pogodzie ze szlaku można obserwować oddalony o kilkadziesiąt kilometrów masyw Babiej Góry. Zataczając łuk ścieżka doprowadza wkrótce do Czerwonego Stawku Pańszczyckiego (1654m). W okresach suszy staw dość często dzieli się na mniejsze zbiorniki. Jeżeli skończyło nam się picie to mamy okazję, by uzupełnić zapasy wody.

Niedaleko za stawem dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Żółty szlak wiedzie dalej do Murowańca. W kierunku schroniska Murowaniec prowadzą znaki zielone odbijające w lewo. Szlak przedziera się przez kosodrzewinę, a płynący ścieżką strumyk zostaje zastąpiony przez wystające korzenie skutecznie utrudniające płynny marsz. W prześwitach otwiera się uroczy widok na Dolinę Suchej Wody. Po kilkudziesięciu minutach ścieżka dochodzi wreszcie do żółtego szlaku z Doliny Pańszczycy i razem z nim, idąc pod górę doprowadza do drogi z Doliny Suchej Wody. Po kilku chwilach ukazuje się przed nami schronisko Murowaniec (1505m).

Szlak zielony: Wierch Poroniec - Goły Wierch - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja

Wierch Poroniec (1101m n.p.m) to zalesiony grzbiet ponad polaną Poroniec. Przez Wierch Poroniec prowadzi droga do Łysej Polany. Przy wejściu na szlak znajduje się parking i kasa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z tego miejsca jest najdogodniejsze dojście na Rusinową Polanę. Droga jest przygotowana nawet dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Od samego początku towarzyszą nam panoramy Tatr Bielskich i Wysokich. Przepięknie prezentują się stąd Hawrań i Murań. Dalej szlak prowadzi na Goły Wierch lub Goły Wierch Rusinowy (1206 m n.p.m.). Jest to niewielkie wzniesienie na przedłużeniu północnego ramienia Gęsiej Szyi (1489 m n.p.m.), pomiędzy Rusinową Polaną ze strony zachodniej a Wierchporońcem i Łysą Polaną ze strony wschodniej. Widziany z drogi bardziej przypomina polanę (stąd nazwa) niż wzniesienie. Na Gołym Wierchu, nieco w głębi stoi drewniany krzyż z napisem "Królowi Ciszy". Został on umieszczony w 1970, w miejscu wcześniejszego, powalonego przez burzę w 1968. Zgodnie z tradycją pierwszy krzyż został postawiony na Gołym Wierchu pod koniec XIX wieku przez Stanisława Rusina.

W niedługim czasie dochodzimy do Rusinowej Polany. Nazwa wywodzi się od nazwiska Rusinów. Wielu twierdzi, że stąd jest najpiękniejszy widok na Tatry. Na polanie znajduje się sporo głazów naniesionych przez lodowiec. Jest tu kilka starych szałasów. W jednym z nich, w sezonie letnim, odbywa się produkcja owczych serów. Na polanie ustawiono kilka stołów i ławek.

Rusinowa Polana to spory węzeł szlaków turystycznych. Można wyruszyć stąd do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr na Wiktorówkach. Ostatni punkt wycieczki to Gęsia Szyja (1489m n.p.m.), z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry.