Malowniczo położona wieś w dolinie potoku Bystry, pomiędzy grzbietami Pogórza Gubałowskiego, założona w II połowie XVII w. Jako osada pierwotnie była częścią Rogoźnika – Starego Bystrego, a po wyodrębnieniu się w samodzielną miejscowość dla odróżnienia od tamtej otrzymała nazwę „Nowe„.

Bystrzanie szczycą się wybudowanym w 1870 r. drewnianym kościółkiem parafialnym p. w. Jana Chrzciciela, który w ostatnim czasie został gruntownie odnowiony i wraz z terenem przyległym stanowi dużą atrakcję turystyczną.Nowe Bystre zlokalizowane w zachodniej części Gminy na uboczu głównych ciągów komunikacyjnych Podhala jest bardzo dobrym miejscem odpoczynku dla turystów poszukujących ciszy, spokoju i bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Prowadzi stąd oznakowany szlak turystyczny przez Gubałówkę i Butorowy Wierch, zaś wygodne połączenie przez Ząb i Poronin z Zakopanem, oraz przez Ratułów i Miętustwo z Czarnym Dunajcem i Chochołowem (przejście graniczne do Suchej Hory na Słowacje) dodatkowo podnoszą atrakcyjność wsi .Wśród miejscowych rolników podtrzymywane są tradycje pasterskie, a wielu z nich trudni się wyrobami oscypków, bundzu i innych przetworów mleczarskich.
Przy głównej arterii komunikacyjnej zlokalizowany jest Zespół Szkół Podstawowych im. B.Czecha i Gimnazjum, filia Biblioteki Publicznej, remiza strażacka OSP i stadion Klubu Sportowego „ Bystry „ z wykonaną ostatnio zadaszoną sceną, na której odbywają się lokalne uroczystości jak np. Święto Pasterskie "Osod" . We wsi działa aktywnie Oddział Związku Podhalan i dziecięcy zespół regionalny „ Mali Bystrzanie"