Małe Ciche to jedna z najbardziej urokliwych wiosek podhalańskich, położona w dolinie Filipczańskiego Potoku, na wysokości ok. 840 m n.p.m. pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem i Groniem. Dojazd od skrzyżowania z drogą do Bukowiny Tarzańskiej i Łysej Polany w Kośnych Hamrach szosą przez las (około 3 km) zostaje uwieńczony zapierającą dech w piersiach panoramą Tatr przy wjeździe do Małego Cichego.
U zarania swych dziejów było posiadłością sołtysów białodunajeckich, a od królewskiego nadania w 1669 r. stało się własnością braci Pawlików (stąd nazwa Pawlikowski) i dało początek dzisiejszej wsi, która dla odróżnienia istniejącego już wcześniej Cichego (za wzgórzem Gubałowskim) otrzymała nazwę Małe Ciche. Do wsi należą dwa przysiółki: Tarasówka i Zgorzelisko - oba bardzo atrakcyjne krajobrazowo – podnoszą znacząco walory turystyczne Małego Cichego. Istnieje tutaj bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna (prywatne kwatery, domy wczasowe, pensjonaty, hotele) – oferująca około 1000 miejsc noclegowych. Przyjeżdżający turyści mogą liczyć nie tylko na stosunkowo tanie i wygodne noclegi, ale również wyżywienie, często z przysmakami kuchni regionalnej na kwaterach, w pensjonatach i restauracjach ( m.in. w Szałasie pod Koszystą, U Maćka lub w Tatrzańskim Borze na polanie Lichajówki przy wjeździe do wsi).

Od kilku lat Małe Ciche stało się rajem dla tysięcy narciarzy; działa tu kilka wyciągów orczykowych oraz bardzo nowoczesny kompleks narciarski z kolejką krzesełkową. Turysta znajdzie tutaj nowoczesną, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 1250 /m/, średnim nachyleniu 17% i różnicy wzniesień wynoszącej ok. 220m. oraz dwa wyciągi orczykowe.W Głównym Budynku Dolnej Stacji można skorzystać z dodatkowej oferty: wypożyczalni sprzętu, serwisu, sklepu i stoisk sportowych oraz szkoły narciarskiej.

Dynamiczny rozwój wsi związany jest z wielką aktywnością społeczną i gospodarczą mieszkańców. Jedną z lokalnych ciekawostek jest zimowa warta straży obywatelskiej polegająca na nocnym patrolowaniu dróg w trosce o bezpieczeństwo zaparkowanych pojazdów.

W okresie letnim miejscowość jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki górskie, m.in. na Rusinową Polanę, Halę Gąsienicową, do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tędy prowadzi ponadto rowerowa trasa górska Małe Ciche - Tarasówka o różnicy wzniesień 230 m. i długości 16 km. Od wielu lat organizowany jest Jesienny Wyścig Rowerowy Małe Ciche, który gromadzi na starcie młodych amatorów kolarstwa z województwa małopolskiego.

Przy miejscowej Szkole Podstawowej i we współpracy z Oddziałem ZP działa dziecięcy zespół regionalny "Mali Cichowianie”. Małe Ciche to również bogactwo kulturowe regionu w zakresie kultury materialnej i duchowej. Mieszkańcy pielęgnują zwyczaje, gwarę, często przywdziewają regionalne stroje. Można tu zobaczyć zabytkowe chałupy góralskie, oraz przykłady małej architektury sakralnej, m. in. kaplicę domkową św. Bartłomieja z początku XX w. oraz żeliwny krucyfiks na postumencie z XIX w. Pasjonatów starych urządzeń zachwyci zabytkowa pompa strażacka ustawiona tuż obok budynku remizy OSP.
Małe Ciche dzięki dużej aktywności mieszkańców bardzo rozwinęło infrastrukturę wsi, szczególnie w ostatnich latach. Jest jedyną wsią w gminie Poronin w całości skanalizowaną, posiada własny wodociąg, kilka wyciągów narciarskich oraz powstały w 2005 r. nowo otwarty kompleks narciarski: (4-osobowa nowoczesna kolejka krzesełkowa), również wiele miejsc noclegowych z wyżywieniem w domach prywatnych i pensjonatach, przez cały rok oczekująca na gości. Wieś i jej mieszkańcy oferują swoim gościom bogatą i różnorodną gamę form wypoczynku, zarówno letniego jak i zimowego, a otoczenie lasami i bezpośrednie sąsiedztwo z Tatrzańskim Parkiem Narodowym stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.
Momentem ważnym w historii miejscowości było powierzenie przez biskupa krakowskiego stałej opieki duszpasterskiej zakonowi OO Dominikanów w 1975 r. Zorganizowano wówczas Duszpasterstwo św. Józefa obejmujące Kaplicę Matki Boskiej na Wiktorówkach i kościół w Małem Cichem. Przy drodze głównej, na wzgórzu, zlokalizowano drewniany kościółek, który zachęca do odwiedzenia i zadumy.
Niezwykły, unikalny klimat Małego Cichego, walory sportowe, bogactwo kulturowe i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawia, że wieś stała się ważnym miejscem na mapie turystycznej Polski.

Lokalizacja Małego Cichego:


Galeria zdjęć z Małego Cichego (fot. Łukasz Nodzyński):