Izba Regionalna "U Gąsienicy" w Murzasichlu


Adam Gąsienica
Izba Regionalna
ul. Sądelska 11A
34-531 Murzasichle
tel: 18 20 19 813
kom: 609 098 022
str. www - adres: http://www.u-gasienicy.pl/pl/izba-regionalna

Izba Regionalna "U Gąsienicy" zaprasza na:

Prelekcje o tematyce tatrzańskiej - spotkania w formie posiadów, gdzie w tradycyjnej chałupie góralskiej, której wystrój stanową autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej można przez chwilę cofnąć się w czasie. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju przeplatane są grą na różnych instrumentach, pokazem tańca i humorem góralskim. Zakres tematyki i dowcip dostosowany jest do wieku słuchaczy, a ilustracją do opowieści są bogate zbiory strojów, instrumentów, sprzętów pasterskich i gazdowskich. Dopełnieniem opowieści są przeźrocza, które ukazują świat barwnych postaci związanych z regionem, tradycyjne budownictwo podhalańskie i styl zakopiański. Druga część slajdów to panoramy tatrzańskie i krótka wycieczka po górach z zaznaczeniem ciekawych miejsc i okazów fauny i flory. Cały spektakl trwa około 1,5 godziny. Każdy z tematów można rozszerzyć na życzenie słuchaczy. W trakcie prelekcji można dodatkowo zamówić poczęstunek. Imprezy odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu. Indywidualni goście mogą dołączyć się do grupy.

• Imprezy folklorystyczne: kuligi, ogniska z muzyką góralską - W Izbie Regionalnej oprócz prelekcji organizowane są na zamówienie imprezy folklorystyczne. Spotkanie takie najczęściej o charakterze integracyjnym odbywa się przy muzyce góralskiej i regionalnej kuchni. Podawana jest przykładowo kwaśnica, moskale, oscypki opiekane na maśle prosie pieczone, baraninę i inne.

• Imprezy okolicznościowe: wesela, chrzciny, komunie


• Dojazd - Dojazd doIzby jest bardzo łatwy. Jadąc do Murzasichla od strony Cyrhlii, należy przejechać przez całą niemal wieś. Punktem orientacyjnym jest (po prawej stronie ulicy) pensjonat "Zbójnik" usytuowany vis a vis tablicy "Izby Regionalnej".