21 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Stasikówce odbył się Dzień Regionalny. Święto to, które zapoczatkowała inicjatywa pani dyrektor, Krystyny Gawron-Mardos, miało miejsce już po raz czwarty. W jego organizację włączyli się nauczyciele i pracownicy szkoły pod przewodnictwem pani Magdaleny Łukaszczyk i pani Joanny Topór.

Tym razem motywem przewodnim było hasło "Na góralskom nute". W ramach obchodów Dnia Regionalnego zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, a także konkurs recytatorski w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Zaszczytne tytuły jurorów przypadły paniom: Zofii Mieszczak - poetce, Marii Kalacie - sołtysowi wsi Stasikówka, oraz panu Janowi Karpielowi Bułecce - muzykowi, gawędziarzowi i architektowi.

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-III) zwyciężyli:

I miejsce: Wiktoria Dorula kl. II, Szkoła Podstawowa w Poroninie,

II miejsce: Klaudia Węgrzyniak kl. III, Szkoła Podstawowa w Suchem

III miejsce: Kacper Maciczek kl. III, Szkoła Podstawowa w Stasikówce oraz Kacper Stoch kl. II, Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem.

W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) zwyciężyli:

I miejsce: Zofia Chowaniec kl. V, Szkoła Podstawowa w Poroninie,

II miejsce: Michał Stopka kl. V, Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem,

III miejsce: Katarzyna Pawlikowska kl. V, Szkoła Podstawowa w Stasikówce.

Nagrodę specjalną od pani Zofii Mieszczak otrzymała Klaudia Gracjasz z kl. V Szkoły Podstawowej w Stasikówce za piękne wykonanie wiersza poetki "Nuty, nucicki".

Po konkursie recytatorskim zebrani goście udali się na poczęstunek, gdzie nie zabrakło góralskich przysmaków. Następnie wszystkich zebranych oczarował pan Jan Karpiel Bułecka, który niezwykle interesująco opowiadał o góralskich instrumentach i sposobie ich wykonania. Zebrani mogli także posłuchać muzyki w wykonaniu panów: Stanisława Marduły, Macieja Marduły i Bartosza Łukaszczyka, natomiast rolę konferansjera przyjął na siebie absolwent Szkoły Podstawowej w Stasikówce, Zbyszek Tatar.

Kolejny raz Dzień Regionalny w SP Stasikówka był okazją do pięknej rywalizacji między szkołami Gminy Poronin, ale także pokazał, że kultura, muzyka i gwara góralska nie giną, a przeciwnie - są pielęgnowane.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim za udział w tym wspaniałym wydarzeniu i zapraszają za rok.

Tekst: Magdalena Kwiatkowska