Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Sonata”. To oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki muzycznego geniusza z Murzasichla, u którego w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm.

Na planie zdjęciowym pojawili się: Michał Sikorski w roli Grzegorza, Małgorzata Foremniak oraz Łukasz Simlat w rolach jego rodziców. Zdjęcia odbyły się w Krakowie i na Podhalu. „Sonata” to pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek.


Grzegorz Płonka - urodzony przedwcześnie, błędnie zdiagnozowany żył w swoim hermetycznym świecie nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Początkowo sądzono, że chłopiec cierpi na autyzm. Gdy jednak Grzegorz ukończył 14 lat wyszło na jaw, że przyczyną izolacji nie jest autyzm tylko niedosłuch. Pod głuchotą chłopca skrywał się wielki talent muzyczny. Dzięki rodzicom, lekarzowi prof. Skarżyńskiemu oraz implantowi słuchowemu, Grzegorz zaczął poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochał. Zapragnął zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Ale nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że ten głuchy chłopak - chociaż wspomagany nowoczesną technologią - spełni swoje marzenie.

- „Sonata” to poruszający film rozgrywający się w pięknych i majestatycznych Tatrach, który opisuje autentyczną historię wyjątkowego muzyka z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą drogę, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, do osiągnięcia niemożliwego. Grzesiek pokonał wszystkie bariery i pokazał światu swoje muzyczne piękno. Film jest przepełniony muzyką, obrazami wspaniałych gór, mistycyzmem przedwcześnie zmarłej matki, siłą człowieka, pasją oraz przede wszystkim sukcesem jaki Grzegorz osiągnął obecnie - mówi reżyser filmu i scenarzysta Bartosz Blaschke.

Scenariusz filmu otrzymał drugą nagrodę na Script Pro 2018 podczas Krakowskiego Festiwalu OffCamera. W filmie wystąpią także: Lech Dyblik, IrenaMelcer, Barbara Wypych, Cezary Łukaszewicz oraz w roli profesora Henryka Skarżyskiego - Jerzy Stuhr.

- Ten film zrodził się z prawdziwej historii, która urzekła nas od pierwszego spotkania z Małgosią i Łukaszem Płonkami (rodzice Grzegorza). Jednak dopiero, gdy usłyszeliśmy Grześka i jego muzykę, wiedziałem, że ten film musimy zrealizować. Mnóstwo rozmów, szczegółowa dokumentacja, mistyczne historie wypełniające naszą wyobraźnię… to wszystko napędzało nas do działania – mówi Marcin Kurek, producent filmu.

Film realizowany jest min. na terenie Gminy Poronin – w Murzasichlu, ale także w Kościelisku, Zakopanem, na Podkarpaciu, Śląsku, Dolnym Śląsku oraz w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Zdjęcia do tej pory odbyły się w Krakowie w Nowej Hucie (szkoła muzyczna) oraz na Podhalu (Kościelisko). Premiera filmu zaplanowana jest na 2021 rok.

Materiał prasowy producenta filmu

fot. Jarosław Sosiński

Pliki do pobrania