8 Poroniańska Drużyna Harcerzy „Podhalańczycy”
im. Gen. Andrzeja Galicy powstała we wrześniu 2004 roku
i nawiązuje do działającej na terenie Poronina 8 PDH
z lat 1945-1949 oraz 1957-1989.

8 PDH należy do Tatrzańskiego Hufca Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Barwą drużyny jest kolor szary z granatową obwódką. Terenem działania jest gmina Poronin- w chwili obecnej drużyna działa w Poroninie oraz Zębie.
Na swoim koncie drużyna ma już kilka osiągnięć m.in. uczestnictwo w dwóch Białych Służbach (kwiecień 2005 i maj 2006 podczas wizyty papieża Benedykta XVI), uczestnictwo w zlocie ZZ Małopolskiej Chorągwi Harcerzy, organizacja obozów harcerskich.
Nasza drużyna jest jedną z silniej działających drużyn harcerzy na Podhalu i w Małopolsce. Zajęliśmy 6 miejsce na zlocie Zastępów Zastępowych Małopolskiej Chorągwi Harcerzy (maj 2006), 1 miejsce podczas 2 dniowej prestiżowej gry terenowej „Komandos”
na obozie w Sadowie 2006.
8 PDH uczestniczy we wszystkich świętach w Poroninie często pojawia się także
w Zakopanem.
Drużyna co roku we wrześniu uczestniczy w pielgrzymce harcerskiej na Jasną Górę oraz po naborze organizuje grę terenową pt. „Gra Galicy”.
W październiku odbywają się biwaki (od początku istnienia 8 PSH brała udział w 15 biwakach 3 i 5 dniowych) oraz pomagamy w zbiórce pieniędzy na ubogą, ale uzdolnioną młodzież w ramach Dni Papieskich.
1 listopada oprócz akcji zarobkowej harcerze z drużyny organizują warty na cmentarzu w Poroninie.
27 listopada jest datą święta drużyny (rocznica urodzin patrona gen. Andrzeja Galicy.
W czasie ferii zimowych odbywa się zimowisko (5 dniowe), podczas którego harcerze uczestniczą w zajęciach sportowych, szkoleniach z technik harcerskich i śpiewograniach. Dotychczas harcerze z 8 PDH byli w Maniowych, Niepołomicach oraz Groniu.

Na wiosnę odbywa się biwak pod namiotami, a także drużyna przygotowuje się
do obozu.


Obóz, który trwa 25 dni jest zwieńczeniem całorocznej pracy drużyny. W czasie pierwszych dni harcerze budują urządzenia obozowe, z których korzystają przez resztę dni. W czasie obozu odbywa się wiele zajęć, zabaw (zwiady, olimpiada obozowa), wycieczek (3 dniowe wędrówki), gier, także harcerze pełnią służbę kuchenną oraz wartowniczą. Dwu dniowa gra Komandos podsumowująca obóz jest sprawdzeniem nabytych przez harcerzy umiejętności.
Kadrę drużyny tworzą osoby przeszkolone, posiadające odpowiednie uprawnienia (kursy metodyczne, kurs wychowawców kolonijnych, kursy pierwszej pomocy). Kadra drużyny bardzo aktywnie uczestniczy w pracach Obwodu Tatrzańskiego oraz Tatrzańskiego Hufca Harcerzy. Uczestniczyliśmy w obozie wędrownym w Norwegii odwiedzając m.in. Sztokholm, Oslo, Kopenhagę i Berlin.
W czasie kilku lat działalności drużyny odwiedziliśmy m.in. Pragę, Krosno, Szczecin, Częstochowę, Niepołomice.

Zapraszamy na stronę Obwodu Tatrzańskiego www.zakopane.zhr.pl
Kontakt z Drużynowym sq9en@poczta.onet.pl