Szkoła Podstawowa w Małem Cichem

Małe Ciche 22, 34-531 Murzasichle
telefon/fax: +48 18 20 163 92
e-mail: szkolaciche@op.pl

strona szkoły: http://www.spmaleciche.pl/

Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 50-ciu uczniów, którym opiekę zapewnia 8 nauczycieli.
Uczniowie mają możliwość korzystania z nowoczesnej pracowni komputerowej ze stałym dostępem do internetu, sali gimnastycznej i boiska sportowego.

Obecnie szkoła prowadzi, zgodnie z własnym programem wychowawczym szeroko zakrojoną działalność przyrodniczo-ekologiczną.
Najmłodsze dzieci w problematykę ochrony środowiska wprowadza Ekoludek - bohater serii podręczników do klas I-III. Uczniowie klas starszych uczestniczą w zajęciach Koła Ekologicznego.

Jesienią tradycyjnie bierzemy udział w akcji "Sprzątanie Świata", a także corocznie organizujemy "Tydzień zwierząt" - święto naszych "braci mniejszych".
Wiosną, w ramach obchodów Dnia Ziemi nie tylko porządkujemy okolicę, ale również przy współpracy z leśnictwami Tatrzańskim Parkiem Narodowym sadzimy drzewka.
Szkoła Podstawowa w Małem Cichem jest organizatorem "Konkursu Wiedzy o TPN", który posiada rangę imprezy wojewódzkiej. Co roku, w maju, od dziesięciu lat kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych zmaga się z wiedzą na temat przyrody i kultury Tatr.

Uczniowie szkoły są aktywnymi odbiorcami, uczestnikami i twórcami kultury.
Dzieci należą do zespołu regionalnego "Mali Cichowianie", który kultywuje tradycje poprzez naukę tańca góralskiego, śpiewu i gry na instrumentach ludowych.
Z regionalnym programem występują na "Święcie Bacowskim" (Małe Ciche), podczas "Poroniańskiego Lata" (Poronin) oraz na "Sabałowych Bajaniach" (Bukowina Tatrzańska). Zespół występuje również z różnymi programami dla przebywających w Małem Cichem turystów i mieszkańców wioski. Są to między innymi jasełka góralskie i występy dla uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Rodzin Abstynenckich.
W szkole mają miejsce okolicznościowe prezentacje teatrzyków klasowych, m.in. w czasie "Tygodnia Książki" i "Tygodnia zwierząt".

Na uwagę zasługują także zajęcia pozalekcyjne jak: aktywnie działające koło misyjne, schola, zajęcia gry na gitarze.
Dzięki nim dzieci mogą odkrywać i rozwijać swoje zdolności, uczyć się wrażliwości na piękno i poznawać sposoby wyrażania go w sztuce.
Uczniowie biorą udział w konkursach recytatorskich, plastycznych, muzycznych, na których niejednokrotnie nagrodzono i wyróżniono artystyczne dokonania dzieci szkoły.

Zajęcia sportowe w szkole są realizowane według autorskiego programu, dostosowanego do warunków i położenia szkoły.
Celem, jaki postawiła sobie szkoła, jest upowszechnienie różnych dyscyplin sportowych wśród dzieci i ich rodzin oraz całej społeczności wiejskiej.
Zimą są realizowane przede wszystkim zajęcia narciarskie - biegowe i zjazdowe.
W sezonie jesienno-wiosennym prowadzone są zajęcia z lekkiej atletyki, turystyki górskiej oraz pływania.
Uczniowie biorą udział w zawodach sportowych organizowanych przez szkołę oraz w rozgrywkach międzyszkolnych. Mimo niewielkiej ilości uczniów odnosimy tam sukcesy. Poza tym szkoła jest organizatorem corocznego Jesiennego Wyścigu Rowerowego, w którym startują zawodnicy z całego województwa. W 2005 roku odbędzie się jego XVI edycja. W większości imprez sportowych i turystycznych uczestniczą rodzice oraz rodziny uczniów.