Twoje miejsce w górach

GMINA PORONIN

ZAPRASZA

2018.12.21,

Węzeł Poronin otwarty dla kierowców

To doskonała informacja dla mieszkańców oraz turystów podróżujących m.in. do Zakopanego. Właśnie zakończono, długo wyczekiwaną, kluczową dla Podhala inwestycję – budowę węzła drogowego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 47 z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie. W piątek, 21 grudnia, po wielu miesiącach utrudnień pierwsi kierowcy mogli bez przeszkód przejechać całym, nowo wybudowanym odcinkiem drogi. Przedsięwzięcie, które zważywszy na duży ruch samochodowy na tej trasie było niezwykłym wyzwaniem, pochłonęło blisko 50,5 mln zł. W uroczystym otwarciu węzła drogowego uczestniczył wicemarszałek Łukasz Smółka.
Pod Tatry szybciej, sprawniej i bez korków

Prace nad budową węzła ruszyły w 2016 roku, a w grudniu zgodnie z harmonogramem zakończono budowę tej istotnej dla całego województwa inwestycji. Od dziś kierowcy poruszający się po tej części regionu już w pełni mogą się cieszyć komfortową i sprawną jazdą.

Bardzo się cieszę, że ta jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w tej części województwa znalazła szczęśliwy finał. Teraz, po wielu miesiącach utrudnień odetchną nie tylko mieszkańcy, ale także turyści, licznie przybywający na Podhale. Węzeł Poronin bez wątpienia pozwoli rozładować korki blokujące dojazd nie tylko do Zakopanego, ale też w kierunku Białki Tatrzańskiej czy Morskiego Oka

– mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zadania realizowane na terenie budowy były przez ostatnie miesiące oddawane etapami, tak by zminimalizować utrudnienia występujące na budowanych i remontowanych odcinkach. By usprawnić ruch już na początku czerwca ub.r. oddano do użytku wybudowany nad drogą wojewódzką nr 961 wiadukt kolejowy, którym przejeżdża pociąg relacji Chabówka – Zakopane.

W ramach inwestycji wybudowano most na potoku Poroniec oraz wiadukt drogowy przebiegający nad drogą wojewódzką nr 961. Powstał także tunel, przez który poprowadzono drogę wojewódzką nr 961. Nad nim natomiast przebiega linia kolejowa (nr 99) oraz droga krajowa (DK 47).

Sporo pracy budowlańcy włożyli także w montaż konstrukcji 100-metrowego – największego obiektu tej inwestycji – mostu drogowego na rzece Biały Dunajec, przebiegającego w ciągu drogi powiatowej nr 1651. Prace nad samym tym odcinkiem trwały niemal rok.

Od dziś kierowcy mogą zapomnieć o utrudnieniach. Przejadą bowiem m.in. przez nowe rondo, które powstało dokładnie w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr 1651. Co więcej, będą mogli korzystać z rozbudowanych dróg dojazdowych do ronda, czyli z drogi krajowej nr 47, wojewódzkiej nr 961 oraz powiatowej nr 1651 w kierunku od Zębu do Poronina.

Podczas inwestycji pamiętano także o bezpieczeństwie pieszych. Powstały tu szerokie chodniki, a z myślą o miłośnikach dwóch kółek także nowa ścieżka rowerowa. Warto dodać, że trasa dla jednośladów biegnie m.in. przez kładkę nad potokiem Poroniec i kładkę dla pieszych, którą wybudowano nad drogą wojewódzką. To jednak nie wszystko. Podróżujący na dwóch kółkach będą mogli odpocząć nad rzeką Biały Dunajec, gdzie z myślą o nich powstanie, jeszcze przed wakacjami, Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Przypomnijmy, że inwestorem całego zadania było Województwo Małopolskie. Roboty budowlane sfinansowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy – Gmina Poronin, Powiat Tatrzański i Województwo Małopolskie. Wykonawcą węzła było konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

***

Jak to się zaczęło…

W roku 2012 Województwo Małopolskie, Powiat Tatrzański oraz Gmina Poronin zawarły umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 47 z droga wojewódzką nr 961 w Poroninie. W grudniu 2014 pozyskano decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia, obejmującą również przebudowę mostu w ciągu drogi krajowej. Wynikało to z potrzeby koordynacji budowy węzła z przygotowywanym przez GDDKiA zadaniem rozbiórki istniejącego mostu oraz budową nowego obiektu na potoku Poroniec w ciągu DK 47 (ostatecznie most włączono do zadania realizowanego przez województwo, z uwagi na nie pozyskanie decyzji ZRID przez zarządcę drogi krajowej). W oparciu o decyzję środowiskową opracowano projekty budowlane i wykonawcze, by w lutym 2016 uzyskać decyzję zezwalającą na realizacje inwestycji drogowej dla całego układu.

Z uwagi na znaczne koszty inwestycji oraz fakt, że węzeł znajduje się w ciągu drogi krajowej, wspólne działania samorządów wsparte przez parlamentarzystów doprowadziły w 2014 roku do pozyskania środków z budżetu państwa oraz podpisania umowy ze Skarbem Państwa – GDDKiA w sprawie ustalenia zasad przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji. Inicjatorem i inwestorem zadania jest Województwo Małopolskie. Po stronie województwa leżały także koszty opracowania dokumentacji oraz wykupu gruntów, natomiast GDDKiA sfinansowała roboty budowlane.

 Autor: Biuro Prasowe UMWM
Źródło: www.malopolska.pl