Zespół „Młode Bartusie” działa przy Zespole Szkół imienia Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu. Jego członkami są dzieci i młodzież uczęszczające do szkoły podstawowej i gimnazjum oraz absolwenci i ich przyjaciele w wieku od 6 do 22 lat. Grupa posiada własną kapelę złożoną z młodzieży ciągle doskonalącej swoje umiejętności.
Zespół powstał w latach 70-tych a jego założycielką i wieloletnią kierowniczką była pani Janina Dziadoń, nauczycielka w miejscowej szkole. W latach 80-tych kierownictwo zespołu przejął Adam Gąsienica-Makowski, który opiekował się młodzieżą przez niemal dwadzieścia lat. Od 2006 r. kierownikiem i instruktorem jest Katarzyna Chowaniec-Trebunia a pomagają jej najstarsi członkowie zespołu.

Grupa miała możliwość uczestniczenia w wielu imprezach regionalnych np. Poroniańskie Lato, Dzień Misia, Majówka Tatrzańska, Tatrzańskie Wici, Targi Produktów Regionalnych oraz prezentowania folkloru góralskiego w Warszawie w Centrum Kultury „Radomska 13”, w Bydgoszczy na Międzynarodowych Impresjach Muzycznych, dwukrotnie w Krakowie na Festiwalu Obrzędu  i Tradycji , na Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży w Różanymstoku oraz w Kłobucku , Częstochowie, Suchym Lesie, Poznaniu i Chludowie.

Zespół prezentował się także w Bułgarii na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży Primorsko 2010, dwukrotnie w Macedonii , m.in. na festiwalu Ohrid Waves, na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Członkowie zespołu zdobywają wyróżnienia indywidualne i grupowe na lokalnych przeglądach
i konkursach, m.in. Przeglądzie Młodyk Tonecników w Białym Dunajcu, Przezieracce w Ratułowie, Popisie Par Tanecznych w Bukowinie Tatrzańskiej, Memoriale im. Jaśka Fudali w Zakopanem czy przeglądzie instrumentalistów im. Szostaka Berdy.

Próby zespołu odbywają się w soboty o godz. 8.30 – grupa młodsza i środy 19.30- grupa starsza.

Kontakt: 601 186 579

Facebook/Młode Bartusie