2017.05.11,

Zasłużeni dla rolnictwa

Podczas Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego w dniu 8 maja br. Panowie Józef Rafacz i Andrzej Staszel Furtek rolnicy z Gminy Poronin otrzymali z rąk Starosty Tatrzańskiego – Piotra Bąka odznakę honorową „Zasłużony Dla Rolnictwa” nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pan Andrzej Staszel Furtek prowadzi gospodarstwo rolne już od ponad 50 lat. Jest to jedno z największych gospodarstw rolnych na całym Podhalu. Prowadzi dwie bacówki w Kuźnicach i na Kalatówkach. W znacznym stopniu przyczynia się do promocji produktów regionalnych tj. oscypka, bundzu, żyntycy. Posiada certyfikaty na produkty posiadające status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Jego bacówki znajdują się na Szlaku Oscypkowym. Pan Staszel często zasiada w jury podczas konkursów na najlepszy oscypek.

Pan Józef Rafacz - Sołtys w sołectwie Bustryk. Prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne w Bustryku, a staż pracy w gospodarstwie to 34 lata. Zajmuje się hodowlą owiec i krów. Panu Józefowi zależy na zachowaniu tradycji pasterskich i rolnictwa na Podhalu dlatego działa na rzecz promocji hodowli owiec. Pracował w Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu. Jest otwarty na wdrażanie nowatorskich rozwiązań. Swoje gospodarstwo rolne dostosował do nowych przepisów, odbył szkolenia unijne z zakresu rolnictwa. Praca w gospodarstwie rolnym jest dla Pana Józefa nie tylko sposobem na życie, ale Jego prawdziwą pasją.

Źródło:http://www.powiat.tatry.pl/