2019.04.06, autor

Rewitalizacja w Suchem

4 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Gminy Poronin została podpisana umowa z Firmą Inżynieryjno-Budowlaną „CHOMAR” J. Chowaniec S.j., reprezentowaną przez Pana Leszka Chowańca, na realizację inwestycji p.n. „Utworzenie Poroniańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala w Suchem.”. Projekt przewiduje zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy Poronin. W ramach inwestycji mają powstać dwa nowe budynki, z salą konferencyjną, sala ekspozycyjną i salą wielofunkcyjną. Zostaną one wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć i warsztatów rzemieślniczych oraz stworzenia przyjaznego miejsca spotkań i aktywności społecznej. Zostanie także zagospodarowany teren wokół budynków.

Bardzo ważną częścią projektu jest uratowanie fresków Władysława Trebuni-Tutki. W tym celu zostanie zastosowana specjalistyczna metoda transferu malowideł ściennych. Zostaną one przeniesione do jednej z sal w nowym budynku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec listopada 2020 roku.

Realizacja inwestycji w Suchem to ostatnia z trzech części projektu rewitalizacji w Gminie Poronin. Na różnych etapach realizacji są już rewitalizacja w Małem Cichem oraz w Poroninie. Projekt jest dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.