2019.04.06, autor

Obchody Dnia Katyńskiego

Tegoroczne obchody Dnia Katyńskiego w Gminie Poronin odbyły się 5 kwietnia. Pani Wójt Anita Żegleń przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość, w tym parlamentarzystów – Panią Poseł Annę Paluch oraz Posła Edwarda Siarkę, Starostę Tatrzańskiego Piotra Bąka i Wicestarostę Jerzego Zacharko, Panią Wicewójt Gminy Bukowina Tatrzańska Marię Kuruc, poczty sztandarowe oraz dyrekcję, nauczycieli i uczniów szkół z terenu Gminy Poronin. O godzinie 11:00, zebrani wokół Dębu Pamięci, odśpiewali Hymn Polski, rozpoczynając oficjalną część uroczystości. Wikariusz Parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie, ks. Sławomir Filipek, odmówił Modlitwę za Ofiary zbrodni katyńskiej. Uczestnicy obchodów przeszli następnie na cmentarz, aby zapalić znicze na grobie śp. Bronisławy Orawiec - Löffler oraz pod Tablicą Ziemi Katyńskiej.

Rozpoczynając część naukowo-artystyczną, uczestnicy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowane były okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Popis swoich umiejętności mieli okazję pokazać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Ich występy wielokrotnie zostały nagrodzone brawami. Niezwykle wzruszający występ zaprezentowały Ewelina Rzadkosz i Dorota Trebunia, które przygotowały autorską interpretację pieśni „Katyń 1940 (Ostatni list)” Lecha Makowieckiego. Pani Zofia Chowaniec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Poroninie, przygotowała bardzo ciekawą prezentację, która w sposób szczegółowy przybliżyła zebranym sylwetkę Feliksa Józefa Olasa – ofiary Katynia.

Równocześnie do uroczystości, w Sali Obrad Urzędu Gminy, trwał konkurs wiedzy, w którym zmierzyły się drużyny uczniów z czterech szkół podstawowych. Komisja konkursowa sprawnie oceniła formularze, dzięki czemu można było rozpocząć ostatnią część uroczystości, czyli ogłoszenie wyników konkursu plastycznego oraz konkursu wiedzy. Dyplomy i nagrody w konkursie plastycznym zdobyli:

KLASY IV-VI SP:

I miejsce – Izabela Marusarz, kl. VI SP w Zębie

II miejsce – Kamila Pawlikowska, kl. VI SP w Małem Cichem

III miejsce – Julia Górz, kl. VI SP w Małem Cichem

Wyróżnienie - Robert Kwoczko, kl. VI SP w Zębie

KLASY VII, VIII, 3 GIMNAZJUM:

I miejsce – Karolina Chowaniec – Lejczyk, kl. III gimnazjum SP w Poroninie

II miejsce – Jagoda Libera, kl. VII b SP w Poroninie

III miejsce – Szymon Matyga, kl. VII SP w Stasikówce

Wyróżnienie - Ewelina Szaflarska, kl. VIII SP w Stasikówce

W konkursie wiedzy bezapelacyjnie zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Zębie, która zdobyła komplet punktów.

Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych złożyła Pani Wójt Anita Żegleń. Przekazała także podziękowania dla wszystkich występujących artystów, osób zaangażowanych w przeprowadzenie konkursów oraz osób odpowiedzialnych za zorganizowanie obchodów.