2019.03.13,

Kaszmir i Rytm dochodzą do zdrowia

W związku z pojawiającymi się w sieci niesprawdzonymi informacjami na temat złej opieki nad końmi przebywającymi w gospodarstwie zastępczym informujemy, że konie są pod dobrą i fachową opieką lekarza weterynarii, są poddawane leczeniu i rekonwalescencji.

Podczas dzisiejszej wizyty w gospodarstwie przedstawiciele Gminy Poronin (Stanisław Bafia – wicewójt Gminy Poronin, Adam Pawlikowski – Przewodniczący Rady Gminy Poronin, Jan Majerczyk – Kierownik Referatu GPGiOŚ, Maciej Kuźma - Główny Specjalista ds. Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska) zaobserwowali, że leczenie daje zadowalające efekty. Mamy jednak świadomość, że jest to proces długotrwały i skomplikowany, a lekarz weterynarii potwierdza, że najgorszy okres leczenia jest już za zwierzętami.

Koń Kaszmir w sposób zadowalający powraca do zdrowia, z jego grzbietu i skóry zniknęły wszystkie otarcia, odzyskuje powoli masę mięśniową, nabiera energii i sprawności.

Koń Rytm ze względu na rany i otarcia na grzbiecie, głowie i całym ciele oraz problemy w poruszaniu się powstałe w gospodarstwie właściciela, któremu konie zostały odebrane, poddawany jest intensywnemu leczeniu w gospodarstwie zastępczym. Podawane są leki oraz wykonywane są zabiegi mające na celu przyspieszenie gojenia się ran i otarć. Widoczne na zdjęciach rany i otarcia z niebieskim odbarwieniem sierści i skóry, to skutek podawania antybiotyków i lekarstw zapobiegających infekcji i dalszemu pękaniu skóry i powiększaniu się otarć. Ze względu na silne osłabienie organizmu, które zostało stwierdzone podczas badania wykonanego dnia 06.02.2019 r. po przewiezieniu do gospodarstwa zastępczego w celu uniknięcia dalszych uszkodzeń skóry i ciała podczas podnoszenia się konia z podłogi boksu, doraźnie zastosowano uprząż wspomagającą zwierzę przy wstawaniu.

Informujemy ponadto, że zawiadomieniem Wójta Gminy Poronin (pismo z dnia 21.02.2019 r.) OTOZ Animals posiada status strony w prowadzonym postępowaniu. Dodatkowo inspektor OTOZ Animals został wezwany do złożeni wyjaśnień i zeznań jako świadek w przedmiotowej sprawie.

Ubolewamy, że od pewnego czasu Urząd Gminy Poronin, działając zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie zwierząt stał się obiektem bezpodstawnych ataków po publikacjach nieprawdziwych informacji na stronach organizacji, których statutowym celem winna być troska o dobro zwierząt.